Faktoru analīze

Faktoru analīze ir statistiska metode, kas ne tikai ļauj atrast faktorus, kas atrodas vairāku mainīgo lielumu saistības pamatā, bet arī dod iespēju novērtēt šīs saistības ciešumu starp faktoru un novērotajām pazīmēm, respektīvi, atbildēt uz jautājumu, cik liels ir faktora īpatsvars katrā pazīmē.
Faktoru analīze ir radusies un attīstījusies Psiholoģija, to plaši lieto intelekta struktūras un personības iezīmju izpētē, dažāda veida testu izveidē. Mūsdienās šo metodi diezgan plaši izmanto arī citās zinātnēs - Ekonomika, Medicīna, sociālajās zinātnēs (viena no Daudzdimensiju analīze), matemātikā u.c.
Maikls Porters nacionālo salīdzinošo priekšrocību analīzē veiksmīgi izmantojis tādus faktorus kā:
:cilvēks resurss - daudzums, izglītība, amatu prasme, izmaksas;
:fiziskie resursi - daudzums, kvalitāte, pieejamība un izmaksas nācijas zemēm, ūdeņiem, minerāls, kokmateriāliem, dabīgiem enerģijas avotiem, zivs vietām u.c. Klimata nosacījumi, nācijas atrašanās vieta un ģeogrāfiskie izmēri, kā arī kaimiņu nācijas - produkts pircēji vai resursu pārdevēji;
:zināšanas resursi - zinātnes sasniegumi, ekonomika un tehnika iemaņas ;
:kapitāls resursi - uzkrājumi, rezerves, naudas līdzekļi, iespējas aizņemties līdzekļus u.c.;
:infrastruktūra - tips, kvalitāte un transports izmaksas.
Lai gan M.Porters minētos faktorus izmantojis, galvenokārt, mūsdienu (divdesmitā gadsimta) nāciju ekonomiskās attīstības analīzē, šo faktoru noteicošā loma ir acīmredzama visā cilvēces attīstības gaitā.
M.Portera dažādu, ar cilvēku, valstu, nāciju un uzņēmumu darbības un attīstības procesu analīzes veids, pielietojot iepriekš noteiktu faktoru sistēmu, mūsdienās ieguvis tik plašu izplatību, ka kļuvis par vienu no populārākajām zinātniskajām metodēm — Portera piecu faktoru modelis .
Faktoru analīze lielā mērā ir dažādu zināšanu sintēze, ko zinātne pazīst jau gadsimtiem ilgi. Tā, ilgstošam analīzes periodam zinātnē parasti seko sintētisks izziņas posms, kura laikā uzkrātie fakti, informācija, atziņas u.c. tiek izmantoti jaunu, augstāka līmeņa (abstrakcija) vispārinājumu izstrādāšanai, kas palīdz dziļāk izprast sabiedrības attīstības noteicošos faktorus un tendences. Arī pēdējo gadu desmitu dramatiskās politika izmaiņas — Padomju Savienība sabrukšana, Eiropas Savienības paplašināšanās, terorisms izplatība utt., devušas lielu skaitu jaunu faktoloģisku materiālu, kuru analīze ved pie atziņām, kas liek pārvērtēt arī citus, daudz senākus vēsture procesus. Faktoru analīze būtībā ir samērā jauna metode, kā šādos gadījumos efektīvāk pielietot tradicionālo zinātniskās sintēzes metodi.
Apskatot daudzu ekonomisko un politisko procesu atspoguļojumu vēsturē šobrīd, XXI gs., arvien vairāk jūtama šajā jomā uzkrāto zināšanu pārvērtēšanas un tai sekojošas sintēzes nepieciešamība. Šī nepieciešamība briedusi jau ilgāku laiku. To nosaka pēdējo gadu desmitos mainījušies priekšstati par atsevišķu faktoru lomu sabiedrības attīstībā. Tā, pagājušā gadsimta pēdējā trešdaļā arvien izplatītāka kļuva atziņa par to, ka zināšanas un inovācija civilizācijas attīstībā spēlē daudz svarīgāku lomu, nekā tas parasti tika uzskatīts.

Faktoru analīze ekonomikā


Pēdējo desmitu gadu laikā faktoru analīzi veiksmīgi izmanto ekonomikā. Ar faktoru analīzes palīdzību veido faktoru modelis ekonomiskai analīzei un prognozēšanai. Tā, piemēram, http://en.wikipedia.org/wiki/James_H._Stock J.H.Stock un http://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Watson_(economist) M.W.Watson veiksmīgi pielieto faktoru analīzi dinamiskā faktoru modeļa izveidošanai (skatīt Stoka-Vatsona modelis faktoru modeli) un prognozē galvenos makroekonomiskus rādītājus. Citi slavēnie ekonomisti http://en.wikipedia.org/wiki/Ben_bernanke B.S.Bernanke, J.Boivin, P.Eliasz izmanto faktoru analīzi un izveido vektoru augoregressīvo modeli ar papildinātiem faktoriem jeb FAVAR modelis (angliski: Factor-Augmented VAR model).

Atsauces

Skatīt arī


Statistika
Kategorija:Statistika
Kategorija:Analīze
Kategorija:Cilvēki
be-x-old:Фактарны аналіз
bg:Факторен анализ
cs:Faktorová analýza
da:Faktoranalyse
de:Faktorenanalyse
en:Factor analysis
es:Análisis factorial
et:Faktoranalüüs
fi:Faktorianalyysi
fr:Analyse factorielle
hu:Faktoranalízis
it:Analisi fattoriale
ja:因子分析
kk:Факторлар теориясы
nl:Factoranalyse
pl:Analiza czynnikowa
pt:Análise fatorial
ru:Факторный анализ
sr:Факторска анализа
su:Analisis faktor
uk:Факторний аналіз

Ģeoloģija

Ģeoloģija (no — ‘zeme’ un ''λόγος (logos)'' — ‘runa’, burtiski — ‘runāt par zemi’) ir zinātne par Zeme (planēta) uzbūvi un tās attīstības vēsturi. Ģeoloģija galvenokārt pēta Zemi veidojošo cietviela, tās uzbūvi, struktūru, fiziskās īpašības, vēsturi un procesus, kas veido Zemi. Ģeoloģija ir viena no Zemes zinātne.
Ģeoloģijas zinātnes attīstības gaitā ir noteikts, ka Zemes vecums ir aptuveni 4,6 miljardi (4,6x10<sup>9</sup>) gadi. Ģeologi meklē un pēta Zemes derīgais izraktenis, piemēram nafta, zelts, dzelzsrūda, būvniecībai derīgās smiltis utt.
Ziņas par minerāls īpatnībām, vulkāns darbību, zemestrīce un krasta līniju pārvietošanos ir sastopamas jau seno ēģiptiešu, ķīniešu, indiešu, grieķu un romiešu darbos. 17. gadsimtā tika izvirzītas pirmās kosmogoniskās hipotēzes, izdotas pirmās ģeoloģiskās kartes. 18. gadsimta beigās ģeoloģija (ģeognozija) izveidojās par patstāvīgu zinātni — līdz tam to uzskatīja galvenokārt par mineraloģijas vai fizioģeogrāfijas nozari. Pirmais terminu "ģeoloģija" lietoja Žans-Andrē Deluks 1778. gadā.

Vēsture


Par nozīmīgāko antīkās zinātniskās literatūras darbu ģeoloģijas jomā uzskata Aristotelis skolnieka Teofrasts (372—287 p.m.ē.) darbu "''Peri Lithon''" (''Par akmeņiem''). Šis darbs noteica ģeoloģijas pamatnostādnes gadu tūkstošiem ilgi, piemēram, darbā definētā pārakmeņojums interpretācija saglabājās līdz viduslaiki beigām. "''Peri Lithon''" tika tulkots latīņu valoda un vairākās citās valodās.
Senā Roma laikos Plīnijs Vecākais publicēja ļoti izvērstus aprakstus par daudziem minerāls un metāls, kas viņa laikā jau bija ieguvuši praktisku pielietojumu. Plīnijs Vecākais ir viens no pirmajiem, kas izdarīja pareizu pieņēmumu par to, ka dzintars ir pārakmeņoti priede sveķi — viņš savu pieņēmumu pamatoja ar to, ka dzintarā atrodami kukaiņi. Viņš arī lika pamatus kristalogrāfijai, secinādams, ka dimants kristāls piemīt oktaedrs forma.
Daļa mūsdienu zinātnieku, piemēram, Fīldings H. Gerisons, uzskata, ka ģeologijas zinātnes aizsākumi meklējami musulmaņu pasaule<ref name="Kadioglu">Fīldings H. Gerisons ''Medicīnas vēsturē'' (''History of Medicine'') rakstījis:
<br /></ref>.

Ģeoloģiskā laika skala


Ģeoloģiskā laika skala ir hronoloģija mērīšanas sistēma, kuru izmanto ģeologs, paleontoloģija un Zemes zinātne, lai aprakstītu laiku un attiecības starp notikumiem Zemes vēsturē.
Radiometrija dati liecina, ka Zemes vecums ir aptuveni 4,54 miljardi gadi. Aptuveni pirms 4 miljoniem beidzās hadejs eona un sākās arhajs. Pirms 2,5 miljoniem gadu sākās proterozojs, bet pēc tam aptuveni 542 miljonus gadus atpakaļ sākās farenozojs, kas turpinās joprojām.

Nozares un saistītās disciplīnas


mineraloģija,
petrogrāfija,
litoloģija,
struktūrģeoloģija,
tektonika,
vulkanoloģija,
vēsturiskā ģeoloģija,
paleontoloģija
glacioloģija,
stratigrāfija,
paleovulkanoloģija,
kvartārģeoloģija,
ģeofizika,
izrakteņu ģeoloģija,
hidroģeoloģija,
inženierģeoloģija,
militārā ģeoloģija,
reģionālā ģeoloģija,
jūras ģeoloģija,
matemātiskā ģeoloģija,
ekonomiskā ģeoloģija.

Skatīt arī


Ģeogrāfija

Atsauces


Kategorija:Ģeoloģija
Kategorija:Dabaszinātnes
Kategorija:Ģeogrāfija
af:Geologie
am:መሬት ጥናት (ጂዮሎጂ)
an:Cheolochía
ar:جيولوجيا
ast:Xeoloxía
az:Geologiya
ba:Геология
bat-smg:Geuoluogėjė
be:Геалогія
be-x-old:Геалёгія
bg:Геология
br:Douarouriezh
bs:Geologija
ca:Geologia
ckb:زەویناسی
co:Geologia
cs:Geologie
cv:Геологи
cy:Daeareg
da:Geologi
de:Geologie
el:Γεωλογία
en:Geology
eo:Geologio
es:Geología
et:Geoloogia
eu:Geologia
ext:Geologia
fa:زمین‌شناسی
fi:Geologia
fiu-vro:Geoloogia
fo:Jarðfrøði
fr:Géologie
frp:G·eologia
frr:Geologii
fur:Gjeologjie
fy:Geology
ga:Geolaíocht
gd:Geòlas
gl:Xeoloxía
gu:ભૂસ્તર શાસ્ત્ર
haw:Huli honua
he:גאולוגיה
hi:भूविज्ञान
hif:Geology
hr:Geologija
ht:Jewoloji
hu:Geológia
hy:Երկրաբանություն
ia:Geologia
id:Geologi
ie:Geologie
io:Geologio
is:Jarðfræði
it:Geologia
iu:ᓄᓇᓕᕆᓂᖅ
ja:地質学
jbo:ligytedyske
jv:Géologi
ka:გეოლოგია
kaa:Geologiya
kk:Геология
kl:Nunarsualerineq
kn:ಭೂರಚನಶಾಸ್ತ್ರ
ko:지질학
ku:Jeolojî
kw:Dororyeth
ky:Геология
la:Geologia
lad:Jeolojiya
lb:Geologie
li:Geologie
lmo:Geulugia
lo:ທໍລະນີສາດ
lt:Geologija
map-bms:Geologi
mi:Tātai aro whenua
mk:Геологија
ml:ഭൂഗർഭശാസ്ത്രം
mn:Геологи
ms:Geologi
mwl:Geologie
my:ဘူမိဗေဒ
mzn:زمین درست کر چیزها
nah:Tlālmatiliztli
nap:Giuloggia
new:भूगर्भशास्त्र
nl:Geologie
nn:Geologi
no:Geologi
nov:Geologia
nrm:Géologie
oc:Geologia
om:Geology
os:Геологи
pap:Geologia
pl:Geologia
pnb:زمین دی سائنس
ps:ځمکپېژندنه
pt:Geologia
ro:Geologie
ru:Геология
rue:Ґеолоґія
sa:प्राचीनभूगर्भशास्त्रम्
scn:Gioluggìa
sco:Geologie
sh:Geologija
si:භූවේදය
simple:Geology
sk:Geológia
sl:Geologija
sn:Ketanyika
sq:Gjeologjia
sr:Геологија
st:Geologi
stq:Geologie
su:Géologi
sv:Geologi
sw:Jiolojia
ta:நிலவியல்
tg:Геология
th:ธรณีวิทยา
tk:Geologiýa
tl:Heolohiya
tr:Jeoloji
tt:Геология
ug:گېئولوگىيە
uk:Геологія
ur:ارضیات
vec:Giołogia
vi:Địa chất học
vo:Talav
wa:Djeyolodjeye
war:Heolohiya
xh:IJioloji
yi:געאלאגיע
zh:地质学
zh-min-nan:Tē-chit-ha̍k
zh-yue:地質學

Ģeogrāfija


Attēls:Physical world.jpg
Ģeogrāfija (: ''γεια'' — Zeme un ''γραφειν'' — rakstīt, aprakstīt) ir dabaszinātņu un sociālo zinātņu sistēma, kas pēta Zeme (planēta), tai raksturīgās īpatnības, dzīvības izplatību uz Zemes, tai skaitā cilvēka izplatību un cilvēka darbības efektus. Ģeogrāfija ir viens no nozīmīgiem dabaszinātņu un sociālo zinātņu saskares punktiem.
Terminu ''ģeogrāfija'' pirmais lietoja sengrieķu zinātnieks Erastotens (270 — 195 p.m.ē.). Pēc lielajiem ģeogrāfiskajiem atklājumiem vienotā sistēmā ģeogrāfiskās zināšanas apkopoja holandietis B. Varēniuss. Latvijas ģeogrāfiskā izpēte sākās 18. gadsimta beigās.

Pamatjēdzieni


Ģeogrāfiskajai izpētei tradicionāli ir četri galvenie virzieni:
telpiskā analīze — dabisko un cilvēka radīto fenomenu telpiskās izplatības pētījumi;
reģionālie pētījumi — detālāki atsevišķu Zemes apgabalu pētījumi;
cilvēka un Zemes mijiedarbības pētījumi;
Zemes zinātnes, t.i. pašas Zemes pētījumi.
Mūsdienu ģeogrāfija ir visaptveroša disciplīna, kas tiecas izzināt pasauli, tai skaitā to, kā pasaule mainās un kāda tā būs. Tā kā telpa un atrašanās vieta ietekmē lielāko daļu mūsu ikdienas dzīves aspektu — ekonomika, veselība, klimats u.c. — ģeogrāfija ietver ļoti daudz nozaru un tā ir cieši saistīta ar vairumu citu zinātņu. Ģeogrāfiju tās lielās nozīmes dēļ citreiz dēvē par "zinātņu māti". Tā apvieno cilvēka izpēti un fizikālās zinātnes un tāpēc ģeogrāfiju iedala divos galvenajos novirzienos — cilvēka ģeogrāfija un fiziskā ģeogrāfija.
Cilvēka ģeogrāfija lielāko uzmanību pievērš cilvēka pārveidotajai Zemes daļai, tam, kā šādi pārveidojumi notiek, kā to uztver paši cilvēki un kāda ir Zemes un cilvēka mijiedarbība. Fiziskā ģeogrāfija pēta dabisko vidi, tai skaitā to, kā veidojas un mijiedarbojas klimats, veģetācija, augsne, Zemes virsmas formas un citi Zemi raksturojoši elementi.
Abi galvenie ģeogrāfijas novirzieni lieto atšķirīgu metodiku un nošķiras bezmaz divās atšķirīgās zinātnēs. Tāpēc pastāv arī ģeogrāfijai iekšēja interdisciplināra zinātne — vides ģeogrāfija, kas pēta cilvēka radītās vides un dabiskās vides mijiedarbību.

Ģeogrāfijas vēsture


Senā Grieķija


Ģeogrāfijas zinātne aizsākusies senajās kultūrās. Mūsdienu ģeogrāfija balstās uz aizsākumiem, kas tapuši Senā Grieķija. Senie grieķi uztvēra ģeogrāfiju gan kā zinātne, gan kā māksla.
Turpinās debates par to, kurš no senajiem grieķiem pirmais izvirzīja hipotēzi par to, ka Zeme ir apaļa — to izdarīja vai nu Parmenīds vai Pitagors. Erastotens viens no pirmajiem centās aprēķināt Zemes rādiusu. Taču liela daļa seno grieķu zinātnieku tomēr uzskatīja, ka Zeme ir plakans disks.
Hiparhs visdrīzāk bija pirmais, kas izstrādāja ērti lietojamu koordinātas sistēmu, kas balstījās uz garuma un platuma grādiem. Hiparhs Zemes koordināšu sistēmai izmantoja no Babilonijas matemātiķiem aizgūto skaitļu seksagesimālā sistēma, sadalot Zemi 360 grāds (kartogrāfija) un katru no grādiem — 60 minūte (kartogrāfija).
Strabons, cik zināms, bija pirmais kas centās sagatavot visaptverošu ģeogrāfijas enciklopēdiju — darbam ''Geographica'' ir 17 sējumi un tas kalpo par izcilu ģeogrāfijas vēstures informācijas avotu. Uzskata, ka grieķi maz lietojuši Ģeogrāfiskā karte.
Attēls:PtolemyWorldMap.jpg

Senā Roma


Pretstatā senajiem grieķiem, romieši plaši lietoja kartes. Nozīmīgākais Senās Romas ģeogrāfs bija Ptolemajs, kas gadsimtu pēc Strabons sāka sagatavot ģeogrāfijas enciklopēdiju. Šajā laikā Romas impērija jau aizņēma lielu daļu Eiropas un bija izpētītas agrāk grieķiem nezināmas teritorijas, piemēram Britu salas. Šajā laikā aktīvi darbojās arī Zīda ceļš, kas Eiropas iedzīvotājiem sniedza nebijušas zināšanas par Āzija.
Līdz mūsdienām turpinās diskusijas par dažādiem vietvārdiem, ko lietojis Ptolemajs — joprojām nereti tiek meklēti objekti, uz kuriem tie attiecināti.
Sadaļas ar zinātnes vēsturei vērtīgām sava laika ģeogrāfijas pamatnostādnēm iekļautas arī Plīnijs Vecākais darbā ''Naturalis Historia''.

Viduslaiki


Agrajos viduslaikos ģeogrāfijas zināšanas Eiropa regresēja, kaut gan speciālisti joprojām saglabāja uzskatu, ka Zeme ir apaļa. Seno grieķu un romiešu prasmes ģeogrāfijā lielā mērā pārņēma un tālāk attīstīja arābi, tai skaitā tādi zinātnieki kā Al Idrisi, Ibn Batuta, Ibn Halduns. islams impērija stiepās no Marokas līdz Indijai, arābu tirgotāji un ceļotāji devās uz tālām zemēm Atlantijas okeāns un Indijas okeāns.
Interesi par ģeogrāfiju Eiropā atmodināja Marko Polo ceļojumi. Ap 1400. gadu Eiropā atkārtoti izdeva Ptolemaja darbus, kas agrajos viduslaiki bija saglabājušies tikai Arābija.

Lielo Atklājumu laikmets


Laikmetu no 15. gadsimta sākuma līdz 17. gadsimta sākumam ģeogrāfijā dēvē par Lielo Atklājumu laikmetu — šajā laikā eiropiešu kuģi pirmoreiz brauca pa visām pasaules jūra, meklējot jaunus ceļus strauji augošās ekonomikas izplatībai, kā arī meklējot zelts, sudrabs un garšvielas. Veiksmīgi apvienojot Vidusjūras un Ziemeļjūras kuģubūves tehniku, navigācijas un kartogrāfijas sasniegumus, eiropa pēkšņi ieguva spēju apceļot plašos okeāns. Slavenāko jaunu zemju atklājēju vārdi tika iemūžināti neskaitāmos ģeogrāfiskajos nosaukumos. Ļoti nozīmīgus atklājumus veica tādi pētnieki, kā Kristofors Kolumbs, Vasko da Gama, Fernāns Magelāns, Ābels Tasmāns, Džeimss Kuks un daudzi citi.
Attēls:Mercator World Map.jpg
Lielo Atklājumu laikmetā eiropieši sev atklāja tādas zemes un jūras kā Amerika, Japāna, Klusais okeāns, Austrālija u.c. Taču Lielo Atklājumu laikmetā eiropieši vēl neizpētīja Arktika, neatklāja Antarktīda un neizpētīja jaunatklāto zemju — Amerikas, Austrālijas, Āfrikas iekšējos rajonus.
Šajā laikā ģeogrāfija attīstījās kā sistemātiska ģeogrāfiskās informācijas vākšanas sistēma, Lielo Atklājumu laikā tika likti arī nozīmīgi teorētiskie pamati. Gerarduss Merkators izstrādāja pirmo visas pasaules karti, vienlaikus izstrādājot arī ērtu kartogrāfiskā projekcija.

18. un 19. gadsimts


18. gadsimtā turpinājās aizvien detalizētāka pasaules izpēte. Šajā laikā augstākajā izglītībā ģeogrāfija tika izdalīta kā atsevišķa disciplīna.
19. gadsimts ģeogrāfijas teoriju apkopoja un pilnveidoja izcilais ģeogrāfs Aleksandrs fon Humbolts, kurš gadsimta sākumā ar saviem ceļojumiem un darbiem padarīja ģeogrāfiju ļoti populāru. Viņa izcilākie darbi ir ''Kosmos'', ''Ansichten der Natur''. Tomass Hakslijs publikācija par fiziogrāfiju piedāvāja jaunu skatījumu uz ģeogrāfiju, analizējot mikroparādību cēloņus un sekas un attiecinot šīs likumsakarības arī uz liela mēroga procesiem, kurus jebkurā gadījumā veido šīs mikroparādības.
Attēls:Humboldt-Bonpland Chimborazo.jpg
Šajā periodā ģeogrāfijas zinātnei veidojās aizvien ciešāka saite ar tādām zinātnēm, kā ģeoloģija, bioloģija, ekonomika, socioloģija un demogrāfija.
Ģeogrāfijas attīstību veicināja ietekmīgas ģeogrāfu biedrības, kurās, pateicoties apgaismības laikmeta tendencēm, aktīvi darbojās daudzi ietekmīgi un turīgi cilvēki. Šādas biedrības spēja organizēt dārgus un sarežģītus zinātniskās izpētes pasākumus. 1830. gadā tika dibināta Anglijas Karaliskā ģeogrāfijas biedrība, kam ir lieli nopelni Britu impērija iekļauto zemju izpētes organizēšanā un arī šīs impērijas paplašināšanā. 1888. gadā tika dibināta ASV Nacionālā ģeogrāfijas biedrība, kas ilgstoši savu slavu un ietekmi izveidojusi un saglabājusi pateicoties populārzinātniskam žurnālam ''National Geographic''. Šis žurnāls arī mūsdienās turpina veidot plašākas sabiedrības viedokli par ģeogrāfijas zinātni.

20. gadsimts - četras ģeogrāfijas attīstības fāzes


Rietumu civilizācijā ģeogrāfijas zinātne 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā gājusi caur četrām attīstības fāzēm, kas viena pēc otras padarīja ģeogrāfijas zinātni bagātāku un nobriedušāku: vides determinisms, reģionālā ģeogrāfija, kvantitatīvā revolūcija un kritiskā ģeogrāfija.
Vides determinisms ir teorija par to, ka cilvēku fiziskie, garīgie un morālie paradumi sakņojas viņu dzīves vides apstākļos. Vieni no slavenākajiem vides deterministiem ir Karls Riters, Elena Čērčila Semple un Elvorts Hantingtons. Plašākā sabiedrībā līdz galējībām novesti ir šādi vides determinismā aizsākušies uzskati: "karstums padara tropu iedzīvotājus slinkus", "biežās barometriskā spiediena maiņas mērenajā joslā padara šīs joslas iedzīvotāji intelektuāli attīstītākus". Vides deterministi centās līdzīgas tēzes pamatot zinātniski. 1930. gados šī uzskatu sistēma pārsvarā tika noraidīta — tai tā arī netika gūts stingrs zinātniskais pamats, taču tā bija radījusi plašākas sabiedrības apziņā nevajadzīgus un maldinošus uzskatus, kurus pseidozinātnieki nereti turpina paust arī tagad. Taču sākotnējā fāzē šī skola ievērojami palīdzēja veidot ģeogrāfijas zinātnes uzskatus.
Attēls:AegeanIslands.pngs salu formālais sadalījums starp kontinentiem - salas dzeltenā krāsā pieder Grieķijai taču tiek uzskatītas par piederīgām Āzijai]]
Reģionālā ģeogrāfija bija 19. gadsimta beigās — 20. gadsimta pirmajā pusē aktuāla ģeogrāfijas skola, kas uzskatīja, ka ģeogrāfijas zinātnes galvenā loma ir vietu — reģions — izpēte. Šīs skolas pārstāvji koncentrējās uz pēc iespējas liela apjoma rakstītās un grafiskās informācijas savākšanu par konkrētām vietām, kā arī centās izstrādāt pamatojumu Zemes iedalījumam reģionos. Vieni no zināmākajiem šīs skolas speciālistiem ir Alfrēds Hetners un Vidāls De Lablašs. Ar laiku šī ģeogrāfijas skola tika noraidīta tādēļ, ka tā izraisīja tendenci pārlieku iedziļināties sīkumos un minimālu teorētiskās zinātnes pielietojumu. Pie reģionālās ģeogrāfijas problēmām pieder arī joprojām karstās diskusijas par Eiropas dienvidaustrumu robežām, par Austrumeiropas un Centrāleiropas robežām, arī par Latvijas vēsturisko novadu precīzām robežām, kaut gan šo problēmu risinājums nedotu būtisku ieguldījumu ģeogrāfijas zinātnē un vienots risinājums būtībā nav iespējams šādu robežu neesamības dēļ.
Kvantitatīvā revolūcija ir mēģinājums atrast ģeogrāfijas zinātnei jaunu identitāti. Šī skola aizsākās līdz ar kosmosa izpētes ēras aizsākumu 1950. gadu beigās — 1960. gados. Kvantitatīvās revolūcijas skolas pārstāvji deklarēja, ka ģeogrāfijas mērķis ir pārbaudīt vispārējus dabas likumus par fenomenu telpisko izkārtojumu. Ģeogrāfijā sāka pielietot matemātiskā analīze metodes un radīja aizsākumus ģeogrāfiskā informācijas sistēma. Kvantitatīvā revolūcija no dabaszinātnēm ģeogrāfijā pārņēma pozitīvisms filozofiskās nostādnes. Izcili šīs skolas ģeogrāfi ir Valdo Toblers, Freds Šēfers, Torstens Hēgerstrands un citi.
Kritiskā ģeogrāfija aizsākās kā pozitīvisma kritika. Pirmā šī novirziena pārstāve bija humānistiskā ģeogrāfija, kas pētīja cilvēka vietas izjūtu un attiecības ar vietu (Ji Fu Tuans). Lielāku ietekmi guva marksistiskā ģeogrāfija, kas Kārlis Markss un viņa sekotāju sociālās teorijas pielietoja ģeogrāfijas fenomenu pētīšanā (Dāvids Hārvijs). Visjaunākā apzinātā ģeogrāfijas skola ir postmodernā ģeogrāfija, kas pielieto postmodernisms un poststrukturālisms idejas telpisko attiecību sociālo konstrukciju izpētē.
20. gadsimta beigās un 21. gadsimta sākumā ģeogrāfiju, tāpat, kā vairumu citu dabaszinātņu, ietekmē straujā informācijas tehnoloģija un kosmiskās izpētes attīstība. Vides degradācijas draudu ietekmē strauji attīstās tās ģeogrāfijas nozares un saskarzinātnes, kas nodarbojas ar Zemes izmaiņu, jo īpaši cilvēka radīto izmaiņu pētījumiem.
Joprojām vāji attīstīta ir okeāns lielākās daļas izpēte un likumsakarību apzināšana — šādai izpētei pašreiz esošās tehnoloģijas vēl nesniedz pilnvērtīgus, ērti lietojamus risinājumus. Līdz ar to liela daļa planētas virsmas joprojām nav pat precīzi kartēta.

Ģeogrāfijas nozares


Fiziskā ģeogrāfija


Fiziskā ģeogrāfija (nereti tiek saukta arī par fizioģeogrāfiju) ir viena no galvenajām Zemes zinātne. Tā nodarbojas ar Zemes fizisko īpatnību izpēti, pētot tās litosfēra, hidrosfēra, Zemes atmosfēra, pedosfēra, kā arī biosfēras ģeogrāfiskos aspektus. Fizisko ģeogrāfiju var iedalīt šādās galvenajās nozarēs, no kurām daļa ir interdisciplināras:
Ainavu zinātne
Augšņu zinātne
Bioģeogrāfija
Glacioloģija
Ģeodēzija
Ģeomorfoloģija
Hidroloģija un hidrogrāfija
Limnoloģija
Klimatoloģija un paleoklimatoloģija
Krastu procesu izpētes nozare
Okeanogrāfija
Paleoģeogrāfija
Vides ģeogrāfija un vides zinātne
Attēls:World population density map.PNG

Cilvēka ģeogrāfija


Cilvēka ģeogrāfija pēta tos procesus, kas veido cilvēka un ģeogrāfiskās vides mijiedarbību. Tā aptver cilvēks, politika, kultūras, sabiedrība un ekonomika aspektus. Lielākoties šai zinātnei ir maz saskares ar fizisko ģeogrāfiju, taču cilvēka ģeogrāfiju lielā mērā ietekmē fiziskā vide. Saikni starp abām zinātnēm lielā mērā veido vides ģeogrāfija. Cilvēka ģeogrāfijai var izdalīt šādas galvenās nozares:
Demogrāfija
Ekonomiskā ģeogrāfija
Ģeozofija
Kultūras ģeogrāfija
Politiskā ģeogrāfija
Ģeopolitika
Reģionālā ģeogrāfija
Vēstures ģeogrāfija
un citas.
Bez šīm divām ģeogrāfijas pamatnozarēm pastāv arī interdisciplināras ģeogrāfijas nozares, no kurām nozīmīgākās uzskaitītas zemāk.

Vides ģeogrāfija


Vides ģeogrāfija ir ģeogrāfijas nozare, kas pēta cilvēka un dabiskās vides mijiedarbības telpiskos aspektus. Vides ģeogrāfam ir labi jāorientējas gan fiziskajā, gan cilvēka ģeogrāfijā.
Vides ģeogrāfija attīstījusies kā sava veida tilts starp fizisko un cilvēka ģeogrāfiju, jo abas šīs ģeogrāfijas nozares 20. gadsimts gaitā šauri specializējušās. Otrs iemesls šādas zinātnes izveidei ir pieaugošā cilvēka ietekme uz dabisko vidi un ar to saistītās nereti satraucošās izmaiņas. Vides ģeogrāfija nodarbojas ar tādām jomām, kā vides pārvalde, ilgtspējība,
politiskā ekoloģija u.c.
Attēls:Worldwind.png

Ģeomātika


Ģeomātika ir ģeogrāfijas nozare, kas izveidojusies līdz ar kvantitatīvo revolūciju ģeogrāfijā 1950to gadu vidū. Ģeomātika apvieno tradicionālo, kartogrāfija un topogrāfija izmantoto telpas atainošanas tehnoloģiju un informācijas tehnoloģiju iespējas. Ģeomātika ir kļuvusi plaši pielietota zinātne pateicoties ģeogrāfiskā informācijas sistēma un tālizpētes (''remote sensing'') straujajai attīstībai.

Reģionālā ģeogrāfija


Reģionālā ģeogrāfija ir ģeogrāfijas nozare, kas pēta visu izmēru Zemes reģionus. Tai pārsvarā piemīt aprakstošs raksturs. Šīs nozares mērķis ir noteikta reģiona unikalitātes identificēšana un izpratne, ietverot šī reģiona dabiskos un antropogēnos aspektus. Aktīvi attīstās reģionalizācija, kas attīsta metodes telpas iedalīšanai reģionos.
Reģionālo ģeogrāfiju uzskata arī par pētījumu metodi ģeogrāfijas zinātnēs.

Radniecīgās nozares


Pilsētplānošana, reģionālā plānošana un telpiskā plānošana: izmanto ģeogrāfiju, lai noteiktu kā attīstīt vai kā neattīstīt teritoriju noteiktu kritēriju sasniegšanai. Pilsētu un citu teritoriju plānošana uzskatāma par praktisko ģeogrāfiju.
Reģionālā zinātne — izveidojusies 1950. gados lai ģeogrāfiska rakstura jautājumiem sniegtu drīzāk kvantitatīvu un analītisku atbildi nevis aprakstošu atbildi — pēdējā raksturīga tradicionālajai ģeogrāfijai. Reģionālajā zinātnē telpiskajai dimensijai ir galvenā loma, taču tā ietver reģionālo ekonomiku, resursu pārvaldi, pilsētplānošanu, reģionālo plānošanu, ainavu ekoloģija un citas jomas.
Citu planēta izpēte — planetoloģija. Tradicionāli ģeogrāfija pēta Zemi taču daudzas tās atziņas pielietojamas arī citu planētu pētīšanā un aprakstīšanā.

Ģeogrāfijas metodes


Galvenais ģeogrāfiskās izpētes rīks ir Ģeogrāfiskā karte. Mūsdienu ģeogrāfijā klasiskā kartogrāfija tiek papildināta ar īpašu informācijas tehnoloģiju — ģeogrāfiskajām informācijas sistēmām.

Kartogrāfija


:''Galvenais raksts: Kartogrāfija.''
Kartogrāfija pēta un izstrādā metodes Zemes virsmas attēlošanai ar abstraktiem simboliem. Karšu veidošanas tehnika ir pietiekami specifiska lai to varētu uzskatīt par atsevišķu nozari, kas pāraug zinātnē.

Ģeogrāfiskās informācijas sistēmas


Ģeogrāfiskās informācijas sistēma (ĢIS) ir informācijas sistēma, kas glabā telpisku informāciju tādā veidā, ka to ar informācijas tehnoloģiju palīdzību var ērti un precīzi atlasīt, tādējādi ātri un precīzi sasniedzot informācijas ieguves mērķi. ĢIS speciālistiem labi jāorientējas gan ģeogrāfijā, gan arī datorzinātne un datubāze sistēmās.
ĢIS ir radījusi sava veida revolūcija kartogrāfija — mūsdienās praktiski jebkura karte tiek veidota ar ĢIS palīdzību. Eksistē īpaša, šauri specializēta ĢIS programmatūras izveides niša.
ĢIS ietver ne tikai informācijas tehnoloģiju pielietojuma prasmi bet arī spēju šo prasmi efektīvi izmantot telpisko attiecību atainošanā, analīzē un paredzēšanā.
Attēls:Usaf.u2.750pix.jpg

Tālizpēte


Tālizpēte jeb attālā izpēte (''Remote Sensing'') ir prasme un zināšanas iegūt informāciju par Zemes virsmu un tās objektiem pēc attēliem, kas iegūti no mazāka vai lielāka attāluma no Zemes. Tālizpētes dati tiek iegūti ar Zemes mākslīgais pavadonis vai aerofotogrāfijas palīdzību. Ģeogrāfi šādu informāciju lieto aizvien biežāk, iegūstot aizvien jaunu informāciju par Zemes sauszemes virsmu, okeāniem un atmosfēru. Šī informācija ir vērtīga tāpēc, ka tā: a) sniedz objektīvu informācija visdažādākajos mērogos; b) sniedz visaptverošu informāciju par pētāmo vietu; c) ļauj iegūt informāciju par attālām un nepieejamām vietām; d) ļauj iegūt informāciju jaunās formās, piemēram tādā elektromagnētisko viļņu spektra daļā, ko cilvēka acs neuztver; un e) ļauj vienkārši un precīzi sekot līdzi izmaiņām pasaules kartē.
Tālizpētes datus var analizēt gan atsevišķi, gan apvienojot ar ĢIS datu slāņiem.
Latvijā, balstoties uz tālizpētes materiāliem, radītas kartes M 1:50 000 — LR Satelītkarte un M1:10 000 — ortofotokarte.

Kvantitatīvās metodes


Ģeostatistika pētot ģeogrāfiskos fenomenus nodarbojas ar datu kvantitatīvo analīzi. Ģeostatistiku izmanto ļoti plaši, piemēram, naftas izpētē, laikapstākļi analīzē, pilsētplānošana, epidemioloģija, loģistika. Ģeostatistikas matemātiskā bāze aizgūta klāsteru analīze, diskriminanta analīze un citās praktiskās matemātikas metodēs. Ģeostatistika pārsvarā tiek lietota apvienojumā ar ĢIS.

Kvalitatīvās metodes


Šīs ģeogrāfijas metodes izmanto cilvēka ģeogrāfi, pētījuma gaitā veicot, piemēram, dalībnieka novērošanu, padziļinātās intervijas. Lielā mērā šī metode atbilst etnogrāfijas metodei.

Ģeogrāfijas izglītība


Ģeogrāfija pieder pie senākajiem skolas mācību priekšmetiem, kas arī Latvijā mācīta jau kopš 19. gadsimta. Mūsdienās Latvijas skolās sākotnēji māca fizisko ģeogrāfiju un beidzamajās klasēs — ekonomisko un politisko ģeogrāfiju. Orientēšanos ģeogrāfijā uzskata par vienu no nozīmīgiem cilvēka vispārējā kultūras līmeņa rādītājiem.
Daudzās pasaules augstākajās mācību iestādēs ir ģeogrāfijas zinātnes studiju iespējas. Latvijā šādas iespējas piedāvā atsevišķa Latvijas Universitātes fakultāte — Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte.

Pārpratumi


Kartes, to izpēte un sastādīšana nav galvenā ģeogrāfijas sastāvdaļa, kaut arī kartes kalpo par nozīmīgu ģeogrāfiskās izpētes rīku. Ar kartēm nodarbojas praktiska ģeogrāfijas nozare — kartogrāfija.
Vietvārdu — pilsētu, upju, jūru un citu ģeogrāfisku nosaukumu — došana un pārzināšana arī nav galvenā ģeogrāfijas sastāvdaļa. Arī šī nodarbe ir ģeogrāfijas nozare — toponīmika.

Skatīt arī


Zeme (planēta)
Suverēno valstu uzskaitījums

Ārējās saites


http://www.lu.lv/fakultates/gzzf/index.html LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte
http://www.geointeractive.co.uk/ Ģeogrāfijas resursi skolotājiem
http://www.geography-site.co.uk/ The Geography Site - resursi ģeogrāfijas skolotājiem
http://www.nationalgeographic.com/ National Geographic Online
http://www.mygeo.info/ Mygeo
Kategorija:Ģeogrāfija
Kategorija:Dabaszinātnes
ab:Географи
af:Geografie
ak:Gyeografi
als:Geografie
am:መልክዓ ምድር
an:Cheografía
ar:جغرافيا
arc:ܓܐܘܓܪܦܝܐ
arz:جغرافيا
as:ভূগোল
ast:Xeografía
av:География
ay:Uraqita
az:Coğrafiya
ba:География
bar:Geografie
bat-smg:Geuograpėjė
bcl:Heograpiya
be:Геаграфія
be-x-old:Геаграфія
bg:География
bh:भूगोल
bi:Jiografi
bm:Dùgùkòlòkùnnàkalan
bn:ভূগোল
bo:ས་ཁམས་རིག་པ།
br:Douaroniezh
bs:Geografija
ca:Geografia
cbk-zam:Geografia
ceb:Heyograpiya
ckb:جوگرافیا
co:Geografia
cs:Geografie
csb:Geògrafijô
cv:Географи
cy:Daearyddiaeth
da:Geografi
de:Geographie
dv:ޖުޣުރާފީ
el:Γεωγραφία
en:Geography
eo:Geografio
es:Geografía
et:Geograafia
eu:Geografia
ext:Geografia
fa:جغرافیا
fi:Maantiede
fiu-vro:Maatiidüs
fo:Landafrøði
fr:Géographie
frp:G·eografia
frr:Geografii
fur:Gjeografie
fy:Geografy
ga:Tíreolaíocht
gan:地理學
gd:Cruinn-eòlas
gl:Xeografía
gn:Tetãnguéra
gu:ભૂગોળ
gv:Çheer-oaylleeaght
he:גאוגרפיה
hi:भूगोल
hif:Jagha
hr:Geografija
hsb:Geografija
ht:Jewografi
hu:Földrajztudomány
hy:Աշխարհագրություն
ia:Geographia
id:Geografi
ie:Geografie
ig:Ọmúmú-àlà
ilo:Heograpia
io:Geografio
is:Landfræði
it:Geografia
iu:ᓄᓇᐅᔪᖅ/nunaujuq
ja:地理学
jbo:tutske
jv:Géografi
ka:გეოგრაფია
kab:Tarakalt
kbd:Хэкумэтх
kk:География
kl:Nunalerineq
km:ភូមិវិទ្យា
kn:ಭೂಗೋಳ ಶಾಸ್ತ್ರ
ko:지리학
krc:География
ku:Erdnîgarî
kv:География
kw:Dorydhyeth
ky:География
la:Geographia
lad:Jeografiya
lb:Geographie
lez:География
li:Geografie
lij:Geografia
lmo:Geugrafia
ln:Mambí ma mabelé
lo:ພູມສາດ
lt:Geografija
map-bms:Geografi
mdf:Географие
mg:Jeografia
mhr:Географий
mk:Географија
ml:ഭൂമിശാസ്ത്രം
mn:Газарзүй
mr:भूगोल
ms:Geografi
mt:Ġeografija
mwl:Geografie
my:ပထဝီဝင်
mzn:جوغرافی
nah:Cemānāhuacāyōtl
nds:Geografie
nds-nl:Geografie
ne:भूगोल
new:भूगोल
nl:Aardrijkskunde
nn:Geografi
no:Geografi
nov:Geografia
nrm:Géographie
nso:Thutafase
oc:Geografia
os:Географи
pam:Geografia
pcd:Géografie
pl:Geografia
pnb:جغرافیہ
pnt:Γεωγραφίαν
ps:ځمکپوهنه
pt:Geografia
qu:Allpa saywachi
rm:Geografia
rmy:Phuvipen
ro:Geografie
roa-tara:Sciugrafije
ru:География
rue:Ґеоґрафія
sa:भूगोल
sah:География
sc:Geografia
scn:Giugrafìa
sco:Geografie
sh:Zemljopis
si:භූගෝල විද්‍යාව
simple:Geography
sk:Geografia
sl:Geografija
sm:Geography
sn:Taranyika
so:Juquraafi
sq:Gjeografia
sr:Географија
ss:Temhlaba
su:Géografi
sv:Geografi
sw:Jiografia
ta:புவியியல்
te:భూగోళ శాస్త్రము
tg:Ҷуғрофия
th:ภูมิศาสตร์
tk:Geografiýa
tl:Heograpiya
tpi:Save long giraun
tr:Coğrafya
ts:Ntivo-mbangu
tt:География
uk:Географія
ur:جغرافیہ
uz:Geografiya
vec:Giografia
vi:Địa lý
vo:Taledav
wa:Djeyografeye
war:Heyograpiya
wo:Melosuuf
yi:געאגראפיע
yo:Jẹ́ọ́gráfì
zea:Heografie
zh:地理学
zh-classical:地理學
zh-min-nan:Tē-lí-ha̍k
zh-yue:地理

Ģitāra

Attēls:Guitar 1.jpg
Ģitāra — stīgu mūzikas instruments, viens no pašiem izplatītākajiem pasaulē.

Ģitāras vēsture


Pirmās liecības par ģitāru var attiecināt uz sirmu senatni. Uz tūkstošgadīgiem Senā Ēģipte pieminekļiem ir attēlots mūzikas instruments nabla (mūzikas instruments), kas pēc ārējā izskata atgādina ģitāru. Kā liecina ēģiptiešu teksti, nabla ir visa labā simbols.
Ģitāra bijusi pazīstama arī Āzija, ko apliecina attēli uz Asīrijas, Babilonijas un Feniķijas tempļu sienām. XIII gadsimts arābi to ieveda Spānija, kur tā drīz ieguva plašu atzinību. Vārds "ģitāra" cēlies no arābu valodas.
XV gadsimts beigās Spānijas turīgajās ģimenēs izveidojās tradīcija savā starpā sacensties mākslinieciskajās un muzikālajās prasmēs. Ģitāra līdzās citiem stīgu instrumentiem kļuva par iemīļotu instrumentu. Spānijas kultūras dzīvē milzu lomu ir spēlējusi salonu tradīcija, kuros ļaudis pulcējās, lai sastaptu cilvēkus ar līdzīgām interesēm. Arī koncertu tradīcija veidojās salonos.
Sākot ar XVI gadsimts, strinkšķināmie instrumenti kļūst par ārkārtīgi populāru aizraušanos. Tiek sarakstītas daudzas ar ģitārspēli saistītas grāmatas. Populārākie autori, kas šajā laikā rakstījuši, ir Milāns, Korbeto, Fuenljana, Marins i Garsija, Sanss un citi.
Mūsdienu instrumentam līdzīgo izskatu ģitāra ieguvusi, izejot garu attīstības ceļu. Līdz XVIII gadsimts tā bija izmēros mazāka ar diezgan šauru un izstieptu korpusu. Tikai ap XIX gadsimts vidu ģitāra ieguva tagadējās formas, tostarp kļūstot arī lielāka. Sešas ģitāras stīgas ieguva klasisko skaņojuma veidu: (no augstākā uz zemāko) Mi (nots), Si (nots), Sol (nots), Re (nots), La (nots), mi. No Spānijas ģitāra nokļuva citās Rietumeiropas valstīs un Amerikas kontinentā, kur iemantoja milzu popularitāti.
Kā lai izskaidro tik plašu ģitāras izplatību? Pamatā ar to, ka tā ir instruments ar plašām iespējām: ir iespējams izpildīt solo, pavadīt dziedāšanu, to darot atbilstoši katra vēlmēm un spējām. Ģitāra ir instruments, uz kura salīdzinoši ļoti ātri var apgūt spēlēšanas pamatus. Ģitāra mēdz tikt iekļauta orķestra un ansambļa sastāvā.
XVIII gadsimta beigās Spānijā parādās komponisti un virtuozi F. Sors un D. Aguado; tai pašā laikā Itālijā - M. Džuliāni, L. Leniani, F. Karulli, M. Karkasi un citi. Viņi saraksta skaņdarbus, kas domāti ģitārai, sākot ar mazām dziesmiņām un beidzot ar sonātēm un koncertiem ar orķestri.
Komponists Sors ar lieliem panākumiem koncertējot apbraukāja Eiropu. Sabiedrību sajūsmināja viņa polifoniskais stils, bagātā fantāzija un mūzikas saturiskais dziļums, kā arī izpildījuma dziļums un precīzā tehnika. Sors ir sarakstījis "Ģitārspēles skolu" un milzīgu daudzumu skaņdarbu.
Džuljāni ir itāļu ģitārspēles pamatlicējs. Viņš bija vienlaikus lielisks ģitārists un vijolnieks. Bēthovens augsti cienīja Džuljāni kā komponistu un mūziķi. Arī tagad Džuljāni darbi bieži tiek izpildīti klasiskās ģitārspēles aprindās.
XIX gadsimta vidū pasaule iepazīst vijolnieku Nikolo Paganīni, kurš ir bijis arī lielisks ģitārists. Lai arī ģitārspēle ir tik šķietami atšķirīga no vijoļspēles, Paganīni daudz darījis muzikālo paņēmienu pārnešanā no viena instrumenta uz otru. Paganīni ir sarakstījis 140 dziesmas ģitārai, 28 duetus vijolei un ģitārai, 4 trio un 9 ģitāras kvartetus.
Daudzi XIX gadsimta komponisti (F. Šūberts, K. Vēbers, R. Kreicers, A. Diabelli, L. Špors un citi) ir sarakstījuši skaņdarbus ģitārai, kā arī ansambļiem ar ģitāru. Berliozs savā traktātā par instrumentiem ģitārai veltījis veselu nodaļu.
XIX gadsimta otrās puses ģitāras vēsturē nozīmīgs ir spāņu komponista, solovirtuoza un pedagoga Francisko Tarregi vārds. Viņš izveido jaunu ģitāras nošu pieraksta veidu. Viņa rokās ģitāra kļūst par mazu orķestri.

20. gadsimts


XX gadsimtā pasaule iepazīst izcilo spāņu ģitāristu Andresu Segoviju. No Dienvidspānijas nākošais jaunais ģitārists 1922. gadā dodas uz Dienvidamerika, kur viņa koncerti bauda lielus panākumus. Viņš turpina koncertsēriju visās lielākajās Rietumu kultūras valstīs, kur viņš tiek visādi cildināts par izpildījuma precizitāti, skanējuma dziļumu, neredzētu meistarību, dinamisko un kolorīto nianšu daudzveidību.
Jaunu pagriezienu ģitāras izplatībā ienesa jaunais mūzikas strāvojums džezs. Jau populārais instruments bieži tika iekļauts kā pavadošais instruments dažādos džeza mūzikas aranžējumos. Taču nozīmīgākais lēciens instrumenta popularitātei bija elektriskā ģitāra izgudrošana, kas notika XX gadsimta 30. gadu vidū, padarot ģitāru no pavadošā par vienu no vadošajiem soloinstrumentiem, jo vairs par šķērsli nebija instrumenta diezgan klusais skanējums.
Nākamais posms ģitāras attīstībā saistāms ar tā nenovērtējamo nozīmi džeza diezgan neatkarīgajā paveidā Blūzs, kur tā praktiski vienmēr ir vadošais instruments. No blūza ģitāra tika pārņemta Rokenrols, tālāk klasiskajā Rokmūzika un daudzos citos modernās populārās mūzikas veidos.
Pašlaik ir divi diezgan atšķirīgi ģitāru un ģitārspēles veidi: pirmais no tiem ir klasiskās mūzikas ietvaros pastāvošais, savukārt otrais ietver populārās mūzikas elementus. Šeit elektriskā ģitāra nosaka ģitārspēles attīstības tendences.

Praktiskā informācija


Ģitārai ir divas galvenās daļas - korpuss un grifs. Mēdz būt divu veidu grifi - viens ir raksturīgs klasiskajām ģitārām - tas ir praktiski vienādi plats visā tā garumā. Otrs ir raksturīgs metāla stīgu ģitārām (''STEEL GUITAR, WESTERN'') - grifs, attālinoties no korpusa, sašaurinās. Ģitāras grifs ir sadalīts Ladas (kopā 19 līdz 26), starp kurām muzikālais attālums ir tieši viens pustonis. Ģitāras skaņas diapazons ir aptuveni četras hromatiskās oktāvas (44 - 49 notis).
Uz katras no stīgām iespējams nospēlēt ap divdesmit nošu.
Atšķirībā no citiem mūzikas instrumentiem, piemēram, klavierēm, uz kurām katrai notij atbilst tikai viens taustiņš, ģitārai raksturīgs pretējais - uz dažādām stīgām var nospēlēt vienu un to pašu noti.
Ģitārai atkarībā no prasībām lieto dažādas stīgas. Ar neilona stīgām tā iegūst arfai līdzīgu skanējumu, ar šīm stīgām ir vieglāk mācīties spēlēt, jo tādas mazāk traumē pirkstus. Metāla stīgas dod asāku Tembrs, kas nedaudz atgādina zvaniņa skaņu. Elektriskajai ģitārai izmanto tikai metāla stīgas, magnētisko skaņas noņēmēju dēļ. Īpašiem ģitārspēles veidiem ir paredzētas gludās metāla stīgas.
Kategorija:Ģitāras
af:Kitaar
als:Gitarre
am:ጊታር
an:Guitarra
ang:Gytārre
ar:قيثارة
arz:جيتار
ast:Guitarra
az:Gitara
bar:Klampfen
bat-smg:Gėtara
be:Гітара
be-x-old:Гітара
bg:Китара
bm:Gitari
bn:গিটার
bo:རྒྱུད་དྲུག
br:Gitar
bs:Gitara
ca:Guitarra
chr:ᏗᎧᏃᎩᏍᏗ
chy:Axenôhonestôtse
ckb:گیتار
cs:Kytara
csb:Gitara
cy:Gitâr
da:Guitar
de:Gitarre
el:Κιθάρα
en:Guitar
eo:Gitaro
es:Guitarra
et:Kitarr
eu:Gitarra
fa:گیتار
fi:Kitara
fo:Gittari
fr:Guitare
frr:Gitari
fy:Gitaar
gl:Guitarra
gn:Mbaraka
he:גיטרה
hi:गिटार
hr:Gitara
hu:Gitár
hy:Կիթառ
id:Gitar
ig:Égwu ahiri
io:Gitaro
is:Gítar
it:Chitarra
ja:ギター
jbo:jgita
jv:Gitar
ka:გიტარა
kk:Гитара
kl:Guitar
kn:ಗಿಟಾರ್
ko:기타
ky:Гитара
la:Cithara Hispanica
lb:Gittar
lt:Gitara
mk:Гитара
ml:ഗിറ്റാർ
mn:Гитар
mr:गिटार
ms:Gitar
my:ဂစ်တာ
mzn:گیتار
nah:Mecahuēhuētl
nds-nl:Gitaar
new:गितार
nl:Gitaar
nn:Gitar
no:Gitar
nrm:Dgitare
oc:Guitarra
os:Гитарæ
pa:ਗਿਟਾਰ
pcd:Djitare
pl:Gitara
pnb:گٹار
pt:Guitarra
qu:Kitara
ro:Chitară
ru:Гитара
rue:Ґітара
scn:Chitarra acustica
sco:Guitar
sh:Gitara
simple:Guitar
sk:Gitara
sl:Kitara
sq:Kitara
sr:Гитара
su:Gitar
sv:Gitarr
sw:Gitaa
ta:கித்தார்
te:గిటారు
th:กีตาร์
tl:Gitara
tr:Gitar
uk:Гітара
ur:گٹار
uz:Gitara
vec:Chitara
vi:Ghi-ta
war:Sista
yi:גיטאר
zh:吉他
zh-classical:吉他
zh-min-nan:Gí-tah
zh-yue:結他

Gamma


Gamma ir konkrētas Tonalitāte Nots sistēma, kurā ietilpst visas šīs tonalitātes notis.
Gammas tradicionālajā rietumu mūzikā sastāv no septiņām notīm — pamatnots un sešām citām notīm starp pamatnoti un tās pirmo oktāvu. Notis rietumu gammās sadala intervāli no vesela skaita pustonis.
Izšķir dažādus gammu veidus, piemēram:
mažora gamma,
minora gamma,
hromatiskā gamma.
Piemēram, do Mažors gamma sastāv no skaņām ''do'', ''re'', ''mi'', ''fa'', ''sol'', ''la'' un ''ti''.
Kategorija:Mūzika
ar:سلم موسيقي
br:Skeulenn
ca:Escala musical
cs:Stupnice (hudba)
da:Skala (musik)
de:Tonleiter
el:Κλίμακα (μουσική)
en:Musical scale
eo:Gamo
es:Escala musical
et:Helirida
fa:گام (موسیقی)
fi:Sävelasteikko
fr:Gamme musicale
gl:Escala musical
he:סולם (מוזיקה)
hr:Glazbena ljestvica
hu:Hangsor
id:Tangga nada
io:Gamo
is:Tónstigi
it:Scala musicale
ja:音階
jv:Tangga nada
ko:음계
ku:Gam
lt:Gama
ml:മ്യൂസിക്കല്‍ സ്കെയില്‍
nl:Toonladder
no:Skala (musikk)
oc:Escala musicau
pl:Skala (muzyka)
pt:Escala musical
ro:Gamă muzicală
ru:Гамма (музыка)
simple:Scale (music)
sk:Stupnica (hudba)
sr:Музичка лествица
sv:Skala (musik)
th:บันไดเสียง
tr:Gam
uk:Звукоряд
vi:Âm giai
zh:音阶

Sākumlapa

<div>
<div style="background: #ffffff; padding: 0.6em 1em 0.6em 0.6em">
<div style="float: right; font-variant: small-caps; font-size: 100%; width: 105px; padding-right: 1em">
Attēls:Crystal Clear app kservices.png :Category:Tehnoloģija
Attēls:Crystal Clear app no3D.png Portāls:Zinātne
</div>
<div style="float: right; font-variant: small-caps; font-size: 100%; width: 95px">
Attēls:Exquisite-amorok.png :Category:Kultūra
Attēls:Crystal Clear app krita.png Portāls:Māksla
</div>
<div style="float: right; font-variant: small-caps; font-size: 100%; width: 95px">
Attēls:Pharaoh icon.png Portāls:Vēsture
Attēls:Flag-map of Latvia.svg Portāls:Latvija
</div>
<div style="float: right; font-variant: small-caps; font-size: 100%; width: 105px">
Attēls:Crystal Clear app Community Help.png :Category:Sabiedrība
Attēls:Crystal Clear app browser.png Portāls:Ģeogrāfija
</div>
<div id="mf-">
<div style="text-align: center; width: 45%">
<div style="font-size: 150%">Vikipēdija:Esi sveicināts Vikipēdijā Vikipēdija,</div>
brīvajā enciklopēdijā, kuru arī Tu vari Wikipedia:Pamācība (Rediģēšana)!
<div style="font-size: 90%">Latviešu valodā: Special:Statistics · Palīdzība:Īsa lietošanas pamācība · Wikipedia:Raksti, kuriem vajadzētu būt visu valodu Vikipēdijās · Wikipedia:Administrācija · Wikipedia:Kas Vikipēdija nav · Wikipedia:Smilšu kaste
</div>
<table cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%">
<tr><td width="54%" style="background: #FFFFFF; border: solid 1px #F2F2F2; vertical-align: top">
<div style="background: #DADADA;; color: #484848; padding: 0.2em; border-bottom: 0; text-align: center; font-size: 125%"> . gadā|Vērtīgs raksts|Aktuāls notikums}}</div>
<div style="padding: 8px; margin-bottom: 0.8em"> . gadā| . gadā}} . gadā}}| }}
</div>
</td>
<td width="1.4em">&nbsp;</td>
<td width="44%" style="background: #FFFFFF; border: solid 1px #F2F2F2; vertical-align: top">
<div style="background:#DADADA;; color: #484848; padding: 0.2em; border-bottom: 0; text-align: center; font-size: 125%">
Vai tu zināji...</div>
<div style="padding: 8px; margin-bottom: 0.8em">
<div id="mf-" title="Vai tu zināji..."><div></div>
</td></tr>
</table>
<div style="padding-top: 1.4em;">
<div style="background: #DADADA;; color: #484848; padding: 0.2em; border: solid 1px #F2F2F2; border-bottom: 0; text-align: center; font-size: 125%">
Citi projekti</div>
<div style="background: #FFFFFF; padding: 8px; border: solid 1px #F2F2F2;">
</div>
</div>
</div>
ar:
ca:
cs:
da:
eo:
es:
fa:
fi:
hu:
id:
it:
ja:
ko:
nl:
no:
pl:
pt:
ro:
ru:
sk:
sr:
sv:
tr:
uk:
vi:
zh:

Heraldika

Attēls:Siebmacher087.jpg‎
Attēls:O_Uma_Jirushi_1.jpg‎
Heraldika ir Vēsture palīgdisciplīna, kas pēta ģerbonis kā vēstures avotu. Kā zinātnes disciplīna ar reglamentētu metodoloģiju, struktūru un terminoloģiju heraldika izveidojās XIX gadsimta otrajā pusē, un attīstījās saistībā ar Ģenealoģija, Numismātika, Paleogrāfija, Sfragistika un Veksiloloģija.
Ir teorētiskā heraldika, kas pēta ģerboņu vēsturi, to veidošanas un lietošanas noteikumus un terminoloģiju, un ir lietišķā heraldika jeb ģerboņu veidošana, kas nodarbojas ar ģerboņu veidošanu un attēlošanu atbilstoši heraldikas noteikumiem.
Pats apzīmējums "heraldika" cēlies no herolds (fr. ''hérault'', angl. ''herald'', vāc. ''Herold'') - monarha vai magnāta pavadonis, arī sūtnis, ģerboņu pazinējs un tulkotājs - vēlāk jau profesija (savukārt apzīmējums "herolds" cēlies no senģermāņu ''hariowald'', t.i. dievību doto zīmju skaidrotājs). Franču valodā paralēli ''héraldique'' lieto arī jēdzienu ''blason'' (no senģermāņu "pūst" taurē), jo heroldi turnīru laikā, lai pievērstu sev uzmanību un pieklusinātu skatītājus, pirms izziņot dalībnieku vārdus, titulus un ģerboņus, pūta ragā. Ģerboņu aprakstīšanu, jeb blazonēšanu franču valodā dēvē par ''blasonner'' (vāc. ''blasonieren'', angl. ''blazon'').
Arī citos pasaules reģionos (piemēram, Japāna, Islāms zemēs kopš seniem laikiem pastāvējusi sava heraldika - zīmes, emblēmas un simboli, kas pauž tā nēsātāja piederību konkrētai dzimtai, klanam, statusam vai rangam, - taču šīm heraldikām ir sava sistēma, cita emblēmu simboliskā nozīme, citāda to kombināciju sistēma, nekā Eiropā.

Heraldikas vēsture


Attēls:Hoplites.jpg‎
Eiropas heraldikas pirmsākumi meklējami XII gs. Rietumeiropā herolds darbībā, kuri turnīrs izskaidroja bruņinieks ģerboņu nozīmi. Vēlākos gadsimtos tika izveidotas ''heraldijas'' - iestādes, kuras uzraudzīja konkrēta ģerboņa "autortiesību" ievērošanu. Taču pašu ģerboņu (pareizāk, protoģerboņu) vēsture ir daudz senāka, jo jau Akmens laikmets kultūrās sastopam īpašas zīmes, sejas krāsojumu, galvasrotas, tetovējumus, kuru vienīgā funkcija ir paust tā īpašnieka piederību konkrētai dzimtai, klanam, sociālajam statusam vai rangam, nodrošināja atpazīstamību. Bībele lasām: "Ikviens lai nostājas pie sava pulka nozīmes, - pie emblēmas, kas apzīmē viņa tēva namu..." (IV Mozus gr., 2:2). Līdz ar to daudzi elementi no senajiem laikiem - piemēram, persiešu Sasanīdu impērijas simbols grifs, Saladīns emblemā esošais ērglis, Gallija karavīru bruņucepures rotājošie ragi, spārni, zvērādas u.c., - tika pārņemti Viduslaiki Eiropas ģerboņos.
Sistemātiski (mantojami, dzimtu apzīmējoši) ģerboņi Rietumeiropā parādījās XII gs. Viens no senākajiem heraldisko zīmju attēlojumiem ir sienassega Baijē baznīcā, kurā izšūta Heistingsas kauja starp Normandijas hercogs Viljams I Iekarotājs un Anglijas karaliste karalis Haralds II Godvinsons. 72 epizodēs vieniem un tiem pašiem varoņiem ir dažādām emblēmām un krāsām rotāti vairogi, neviena no šīm zīmēm nav atrodama viņu pēcnācēju ģerboņos; savukārt viņu karogos redzamās emblēmas lielākā daļa ir kļuvušas par to pēcnācēju ģerboņu elementiem. Arī abus naidīgos karaspēkus apzīmē karogi ar konkrētām emblēmām: krusts normāņiem un drakons angļiem. Savukārt pirmais Anglijas karalistes karalis, kuram bez dzimtas simbola parādijās arī individuālais ģerbonis, bija Ričards I Plantagenets.
Visticamāk, dzimtu ģerboņu ieviešanu diktējuši praktiski apsvērumi: XII gs. sākumā notika pāreja skandināvu "kaskas" tipa ķiveres, kurā seja nebija aizsegta (vai aizsegta daļēji, ja no pieres daļas lejup bija vērsts vertikālais virsdegunes aizsargs), un slēgto "poda" tipa ķiveri. Līdz ar to bruņinieks kļuva anonīms un ārējas pazīšanās zīmes kļuva vitāli nepieciešamas. Otrs iemesls bija krusta kari, kuros piedalījās tik plašas karotāju masas, ka karaspēka vienību (kuras visas veidoja lielo aristokrātija karadraudzes) savstarpējai atpazīšanai un manevrētspējai bija nepieciešamas atpazīšanas zīmes. Bez tam musulmaņi karaspēka daļām un to vadoņiem jau bija savas emblēmas, kas praksē pierādīja to lietderīgumu.
Ģerboņa figūru un krāsu izvēle heraldikas rašanās laikā bija haotiska un atkarīga tikai no bruņinieka gaumes un fantāzijas lidojuma. Tikai Renesanses laikā radās emblemātika, simbolu saistīšana ar alegorijām un literāriem tekstiem, kas vēlāk ļāva radīt daudz skaistu leģendu par kādu ģerboņu izcelšanos un tajos attēloto zīmju simbolisko jēgu.
Skat. sīkāk: Ģerbonis

Neeiropiešu heraldikas


Skat. Centrālāzijas heraldikas pamatrakstu Tamga
Skat. Japānas heraldikas pamatrakstu Japānas heraldika

Literatūra


Lancmanis I., Heraldika. - Neputns, Rīga, 2007.
Neubecker O. Le grand livre de l`heraldique. Paris – Bruxelles, 1977
Beaumont A., de.Recherches sur l`origine du blason et en particulier sur la fleur de lis. Paris, 1853
Smith Ellis W. The antiquities of Heraldry. London, 1869
Parker, James. A Glossary of Terms Used in Heraldry. Oxford: James Parker & Co., 1894 (Newton Abbot: David & Charles, 1970)
Dennys, Rodney. The Heraldic Imagination. New York: Clarkson N. Potter, 1975
Elvins, Mark Turnham. Cardinals and Heraldry (Illustrated by Anselm Baker, foreword by Maurice Noël Léon Couve de Murville, preface by John Brooke-Little). London: Buckland Publications, 1988
Fairbairn, James. Fairbairn’s Crests of the Families of Great Britain & Ireland. 2v. Revised ed. New York: Heraldic Publishing Co., 1911 (New York: Bonanza Books, 1986 in 1 vol.)
Humphery-Smith, Cecil. Ed and Augmented General Armory Two, London, Tabard Press, 1973
Innes of Learney, Sir Thomas "Scots Heraldry" 2nd ed, Edinburgh and London: Oliver and Boyd, 1956
Paul, James Balfour. An Ordinary of Arms Contained in the Public Register of All Arms and Bearings in Scotland. Edinburgh: W. Green & Sons, 1903
Wagner, Sir Anthony R. Heralds of England: A History of the Office and College of Arms. London: HMSO, 1967
Le Févre, Jean. A European Armorial: An Armorial of Knights of the Golden Fleece and 15th Century Europe. (Edited by Rosemary Pinches & Anthony Wood)
London: Heraldry Today, 1971
Louda, Jiří and Michael Maclagan. Heraldry of the Royal Families of Europe. New York: Clarkson Potter, 1981. Reprinted as Lines of Succession (London: Orbis, 1984)
Rietstap, Johannes B. Armorial General. The Hague: M. Nijhoff, 1904-1926 (Baltimore: Genealogical Publishing Co., 1967)
Siebmacher, Johann. J. Siebmacher’s Grosses und Allgemeines Wappenbuch Vermehrten Auglage. Nürnberg: Von Bauer & Raspe, 1890-1901
Стрельский В.И. Геральдика и сфрагистика в научной работе историков (по материалам украинских архивов и других научных учреждений) // Вопросы архивоведения, 1963, № 2
Тираспольская И.З. Геральдика // Советская историческая энциклопедия. Москва, 1963
Каменцева Е.И., Устюгов Н.В. Русская сфрагистика и геральдика. Москва, 1974
Соболева Н.А. Российская городская и областная геральдика XVIII — XIX вв. Москва, 1981
Лукомский В.К. Гербовая экспертиза (случаи и способы применения // Архивное дело, 1939, № 1/49
Лукомский В.К. Герб как исторический источник // КСИИМК, 1947
Арсеньев Ю.В. Геральдика. Москва, 1908
Арсеньев Ю.В. О геральдических знаменах в связи с вопросом о государственных цветах древней России // ЖМЮ, 1911, № 3
Введенский А.А. Вспомогательные исторические науки в работе архивисто // Вопросы архивоведения, 1962, № 2
Зайцев Б.П. Эмблематика Советской Украины. Автореферат диссертации на соискание ученой степени кандидата исторических наук. Харьков, 1969
Каменцева Е.И. Основные проблемы советской эмблематики // Советские архивы, 1970, № 1
Борисов И.В. Об идеологическом содержании некоторых дореволюционных и советских эмблем // Некоторые вопросы историографии и источниковедения истории СССР. М., 1977
Шепелев Л.Е. Источниковедение и вспомогательные исторические дисциплины: к вопросу о их задачах и роли в историческом исследований // Вспомогательные исторические дисциплины. Ленинград, 1982
Драчук В.С. Основные геральдические системы на территории СССР. Диссертация на соискание ученой степени доктора наук в форме научного доклада. Киев, 1981

Ārējās saites


http://www.president.lv/pk/preview/?module=print_content&module_name=content&cat_id=1139 Latvijas Valsts heraldikas komisija
http://www.likumi.lv/doc.php?id=123815 Latvijas Ģerboņu likums
http://www.satori.lv/raksts/1430/Tradiciju_diskretais_sarms_intervija_ar_Imantu_Lancmani Intervija ar Imantu Lancmani par heraldiku Latvijā
http://commons.wikimedia.org/wiki/Illustrated_atlas_of_French_and_English_heraldic_terms Illustrated atlas of French and English heraldic terms
http://commons.wikimedia.org/wiki/Siebmachers_Wappenbuch?uselang=de Zībmahera ģerboņu katalogs (1605.)
http://www.geraldika.ru/ Krievijas heraldikai veltīts resurss (krievu val.)
http://sovet.geraldika.ru/ heraldikas noteikumi un ģerboņu veidošana (krievu val.)
http://the.heraldry.ru/ "Krievijas heraldika kāda tā ir" (angļu val.)
http://www.heraldrybooks.ru/ Krievijas heraldikas bibliotēka
http://www.excurs.ru/ Bestiārijs, heraldikas atlants (krievu val.)
http://www.aha.ru/~heraldik/ Krievijas heroldu savienība
http://www.heraldicum.narod.ru/ Krievijas valsts karogu un heraldikas centrs (krievu val.)
http://ec-dejavu.ru/h/Heraldic_Japan.html Japānas heraldika (krievu val.)
http://www.designcard.ru/Gerb Krievijas pilsētu ģerboņi (krievu val.)
http://imperialcollegeofprincesandcounts.com/_wsn/page18.html The Reichs College of Princes and Counts of The Holy Roman Empire
http://www.bl.uk/collections/manuscripts.html British Library Manuscript Collections
http://www.sog.org.uk/index.shtml Society of Genealogists
http://www.heraldry.ca/ The Royal Heraldry Society of Canada
http://www.theheraldrysociety.com/ The Heraldry Society
http://www.heraldry-scotland.co.uk/ The Heraldry Society of Scotland
http://www.societies.cam.ac.uk/cuhags/ The Cambridge University Heraldic & Genealogical Society
http://www.s-egorov.ru/index.php?show_aux_page=11 История Европейской геральдики (krievu val.)
http://www.chevalierdulys.com/heraut4.htm Art Héraldique (franču val.)
http://www.genealogia.ee/ Eiropas ģenealoģijas un heraldikas biedrība Igaunijā (krievu val.)
http://www.luz-herald.net/free/ Armorial de France et d'Europe de Frédéric Luz (angļu val.)
http://www.4crests.com/ COAT OF ARMS STORE (angļu val.)
Kategorija:Historiogrāfija
Kategorija:Vēstures zinātne
ar:علم شعارات النبالة
az:Heraldika
be:Геральдыка
be-x-old:Геральдыка
bg:Хералдика
br:Ardamezouriezh
bs:Heraldika
ca:Heràldica
cs:Heraldika
cv:Геральдика
da:Heraldik
de:Heraldik
el:Εραλδική
en:Heraldry
eo:Heraldiko
es:Heráldica
et:Heraldika
eu:Heraldika
fa:آرم‌شناسی
fi:Heraldiikka
fr:Héraldique
gl:Heráldica
he:הרלדיקה
hr:Heraldika
hu:Heraldika
ia:Heraldica
it:Araldica
ja:紋章学
ka:ჰერალდიკა
ko:문장학
ky:Геральдика
lb:Heraldik
lt:Heraldika
mk:Хералдика
nds:Heraldik
nl:Heraldiek
no:Heraldikk
oc:Heraudica
pl:Heraldyka
pt:Heráldica
ro:Heraldică
ru:Геральдика
scn:Aràldica
sh:Heraldika
simple:Heraldry
sk:Heraldika
sl:Heraldika
sq:Heraldika
sr:Хералдика
sv:Heraldik
th:มุทราศาสตร์
tr:Heraldik
uk:Геральдика
xmf:ჰერალდიკა
zh:纹章学
zh-classical:紋章

Hromatiskā gamma

Hromatiskā gamma vienkārši iekļauj visas 12 Eiropas mūzika lietotās nots. Visas pārējās gammas rietumu mūzikā ir apakškopas hromatiskajai gammai. Tās intervālu attiecība ir 1/2 1/2 1/2 1/2 1/2 1/2 1/2 1/2 1/2 1/2 1/2 1/2.
Attēls:Chromatic scale full octave ascending and descending on C.PNG līdz do.]]
Muzikālu nozīmību ieguva 20. gadsimts, attīstoties modernajiem mūzikas stiliem. Uz zināmas daļas Mūzikas instrumenti hromatisko gammu nemaz nav iespējams nospēlēt.
Kategorija:Mūzikas teorija
ar:سلم كروماتيكي
br:Skeulenn gromatek
ca:Escala cromàtica
cs:Chromatická stupnice
da:Kromatisk skala
de:Chromatik
en:Chromatic scale
eo:Kromata gamo
es:Escala cromática
eu:Eskala kromatiko
fa:گام کروماتیک
fr:Échelle chromatique
he:סולם כרומטי
hu:Kromatikus hangsor
id:Skala kromatik
it:Scala cromatica
ja:半音階
ko:반음계
lt:Chromatinė dermė
nl:Chromatische toonladder
nn:Kromatisk skala
no:Kromatisk skala
oc:Escala cromatica
pl:Skala dwunastodźwiękowa
pt:Escala cromática
ru:Хроматизм (музыка)
sh:Hromatska lestvica
simple:Chromatic
sk:Chromatická stupnica
sr:Хроматска лествица
sv:Kromatisk skala
uk:Хроматична гама
vi:Âm giai nửa cung
zh:半音阶

Informātika

Informātika (angļu http://en.wikipedia.org/wiki/Informatics informatics) ir zinātnes nozare, kas pēta matemātiskās struktūras saistībā ar Datori jeb elektroniskā skaitļojamā mašīna (ESM), kā arī šo teorētisko atziņu izstrādi un ieviešanu dzīvē. Galvenokārt tā ir saistīta ar Elektroinženierija, Matemātika un Valodniecība.
Informātika mūsdienīgā veidolā izveidojās 20. gadsimta trešajā trešdaļā.
Kategorija:Datorzinātne
Kategorija:Informācijas tehnoloģijas
Kategorija:Datori
de:Informatik
en:Informatics
es:Informática
id:Informatika
ja:情報学
pt:Informática
tr:Bilişim

Indija


Indija (, ''Bhārat'', ), oficiāli Indijas Republika (, ''Bhārat Gaṇarājya'', ), ir valsts Dienvidāzija. Tā ir valstu uzskaitījums pēc platības valsts pasaulē, kā arī valstu uzskaitījums pēc iedzīvotāju skaita valsts pēc iedzīvotāju skaita. Toties tā ir vislielākā demokrātija valsts pasaulē pēc iedzīvotāju skaita. Indijā dzīvo vairāk nekā miljards cilvēku un šajā teritorijā runā vairāk kā 1600 dažādās valoda. Indiju dienvidos apskalo Indijas okeāns, austrumos Arābijas jūra, bet rietumos Bengālijas līcis. Krasta līnijas garums sasniedz 7 517 km. Rietumos tā robežojas ar Pakistāna, ziemeļos ar Ķīna, Nepāla un Butāna, bet austrumos ar Bangladeša un Mjanma. Tai Indijas okeānā ir jūras robežas arī ar Šrilanka, Maldīvija un Indonēzija.
Indijas subkontinenta ilgstošajā vēsturē ir veidojusies tā materiālās un kultūras bagātības, tajā ir mājvieta Indas ielejas civilizācijai, to ir šķērsojuši vēsturiskie tirdzniecības ceļi un te ir bijušas lielas impērijas. Šeit ir radušās četras no pasaules pamata reliģija — hinduisms, budisms, džainisms un sikhisms. Mūsu ēras pirmajā tūkstošgadē, izplatoties zoroastrisms, jūdaisms, kristietībai un islāms, izveidojās reģiona atšķirīgā kultūra. No 18. gadsimta sākuma pakāpeniski Britu Austrumindijas kompānijas anektēja Indiju, bet no 19. gadsimta vidus to kolonizēja Apvienotā Karaliste. Indija par neatkarīgu valsti kļuva 1947. gadā pēc cīņas par neatkarību, ko iezīmēja plaša nevardarbīga pretošanās.
Indija ir parlamentārisms sistēmas republika, kas sastāv no 28 štatiem un septiņām savienības teritorijām. Tai ir pasaulē divpadsmitā lielākā ekonomika pēc tirgus izmaiņu rādītājiem un pasaulē ceturtā lielākā pēc pirktspējas paritātes. 1991. gadā uzsāktās ekonomiskās reformas to ir pārvērtušas par vienu no visātrāk augošajām ekonomikām, tomēr te vēl joprojām ir augsts nabadzības, analfabētisms un nepietiekams uzturs līmenis.

Etimoloģija


Nosaukums Indija ir atvasināts no Indas upes nosaukuma, kas, savukārt, ir cēlies no senpersiešu valodas vārda ''Hindu'', sanskrits ''Sindhu'', kā vēsturiski vietējie iedzīvotāji dēvēja šo upi. Senā Grieķija indiešus sauca par ''Indoi'' (Ινδοί), kas nozīmē "Indas cilvēki". Indijas konstitūcija un dažās Indijas valodās kā oficiāls nosaukums ar līdzvērtīgu statusu tiek lietots vārds ''Bhārat'' (<small>IPA:</small> ). Indostāna jeb Hindustāna, kas ir persiešu apzīmējums "Hindu zemei" un vēsturiski attiecas uz Ziemeļindija, arī laiku pa laikam tiek lietots kā sinonīms visai Indijai.

Vēsture


Attēls:Mohenjodaro Sindh.jpeg
Cilvēki Indijas subkontinents ir dzīvojuši ļoti sen, jau tālā aizvēsture. Aptuveni 7000 gadus p.m.ē. ļaudis šajā teritorijā ir sākuši lauksaimniecība un lopkopība. Arheoloģiskais izrakums daudzās vietās, īpaši Mohendžodaro un Harapa (abas vietas mūsdienās atrodas Pakistāna), liecina, ka aptuveni no 2600. līdz 2000. gadam p.m.ē. uzplauka Indas ielejas civilizācija ar attīstītām pilsētām un tehnoloģijām. Jau tajā laikā pilsētā bija izbūvētas akas, vannas, drenāžas sistēmas, kā arī amatnieki prata izgatavot skaistas rotaslietas, dažādus mājsaimniecības priekšmetus un no varš kaltus ieroči.
2. gadu tūkstotis p.m.ē. šajā teritorijā ienāca indoeiropiešu valodas runājošās rigvēdu ciltis. No šo cilšu reliģijām vēlāk attīstījās hinduisms. Svētie raksti Vēdas kļuva par svarīgu reliģijas sastāvdaļu. Rigvēda ir minētas četras lielas sociālās grupas, pazīstamas kā varna (hinduisms), kas norāda uz to, ka sociālā sistēma, kurā cilvēki tiek grupēti kasta, ir bijusi jau pirms tūkstošiem gadu. Rigvēdu ciltis apdzīvoja subkontinenta ziemeļrietumu, ziemeļu centrālo daļu un Gangas ieleju. 6. gadsimts p.m.ē. uz dienvidiem no Himalajiem bija izveidojušās 16 par mahadžanapadas sauktas atsevišķas valstiņas.
Attēls:Maurya Dynasty in 265 BCE.jpg
321 p.m.ē.. gadā p.m.ē. Čandragupta Maurja dibināja lielu un centralizētu Maurjas impērija, kas pastāvēja līdz 185 p.m.ē.. gadam p.m.ē. Čandraguptas mazdēls Ašoka pakļāva gandrīz pilnīgi visu Indijas subkontinentu, vienīgi neliela teritorija pašos Indijas dienvidos palika neiekarota. Ašoka pieņēma tajā laikā tikai nelielas sektas līmenī esošo budisms un intensīvi centās izplatīt tās vērtības, tai skaitā, nevardarbība, līdzjūtība un iecietība.
Pēc Maurjas impērijas norieta vairākus simtus gadus neizveidojās neviena cita. Tikai m.ē. 320. gadā Guptas dinastija dibināja nākošo impēriju Indijas teritorijā. Guptas dinastija valdīja Ziemeļu un Centrālajā Indijā līdz 6. gadsimts vidum. Guptas periodā uzplauka sanskrits literatūra, kur izceļamas ir Kālidāsas lugas un dzejoļi. Šajā laikā uzplauka arī tēlniecība un sienas gleznojums kultūra. Strauji attīstījās astronomija un matemātika.
Pēc tam vairākus gadsimtus Indijas teritorijā regulāri iebruka ciltis no Centrālāzijas un Tuvie Austrumi. 8. gadsimts sirojumus Indijas teritorijā uzsāka arābi, tjurki, persieši un citas musulmaņi tautas. Tjurku musulmaņi vēlāk iekaroja lielāko daļu no Ziemeļindijas un dibināja Deli sultanāts, kas pastāvēja no 13. gadsimts sākuma līdz 16. gadsimts. 13. gadsimts beigās mongoļi armija Čingizhans vadībā rīkoja sirojumus uz Pendžāba. 1398. gadā Tamerlans armija iekaroja Deli, samazinot sultanāta varenību.
Attēls:Mughal1700.png
1526. gadā Babūrs, kas bija gan Čingizhana, gan Tamerlana pēcnācējs, ienāca Indijas ziemeļrietumus no Afganistānas un gāza Deli sultanātu, dibinot Mogolu impērija. Šī musulmaņu valsts savu varenību saglabāja līdz pat 18. gadsimts. Indijas dienvidi nekad pilnībā netika iekaroti, bet ziemeļos esoša impērija Akbars Lielais un Šahs Džahāns valdīšanas laikā bija viena no varenākajām Āzijas vēsturē. Aurangzebs, pēdējā mogolu valdnieka, valdīšanas laikā no 1658. līdz 1708. gadam Dekāna dzīvojošie marati sāka vājināt impēriju.
Tikmēr starp Eiropas lielvarām sākās cīņa par dominanci tirdzniecībā ar Indiju. 1498. gadā portugāļi jūrasbraucējs Vasko da Gama atklāja jūrasceļš uz Indiju, apbraucot apkārt Labās Cerības rags Āfrikas dienvidos. Portugāļi drīz vien pakļāva Goa teritoriju Indijas rietumu krastā un tur izveidoja garšviela tirdzniecības bāzi. 17. gadsimta sākumā nīderlandieši, briti un franči sāka apstrīdēt portugāļu monopolu tirdzniecībā ar indiešiem. 1600. gadā tika izveidota Britu Austrumindijas kompānija, un tā gadsimta laikā dibināja vairākus tirdzniecības posteņus vietās, kur mūsdienās atrodas Čennai, Mumbaja un Kalkāta. Kalkāta, kas tajā laikā tika saukta par Kalkutu, bija Britu Indijas galvaspilsēta no 1772. līdz 1912. gadam. 1740. gadi franči un briti viens pret otru sāka cīnīties, lai iegūtu kontroli pār tirdzniecību ar Indiju. Lai vieglāk to būtu panākt, abas lielvaras veidoja alianses ar daudziem dažādiem indiešu valdniekiem. Franči izveidoja lokālo karaspēku, un viņu loma Indijas valdnieku savstarpējās cīņās ļāva frančiem līdz 1751. gadam pakļaut lielu daļu no Dekānas.
Attēls:Clive.jpg
Britu ģeniālais karavīrs Roberts Klaivs (''Robert Clive'') mainīja situāciju. 1751. gadā viņš iekaroja Arkota, kuru pēc tam veiksmīgi arī nosargāja no franču uzbrukumiem. Savukārt 1757. gadā Klaiva uzvara pie Palaši iezīmēja franču kundzības ēras beigas. Britu Austrumindijas kompānija bija ieguvusi kontroli pār plašām teritorijām. Vēlāk tirdzniecības kontrole pārauga arī politiskā kontrolē. Interesanti, ka Britu Austrumindijas kompānija, kas bija privāts uzņēmums, bija iekarojusi impēriju galvenokārt izmantojot karavīrus (sipaji), kas bija dzimuši un auguši Indijā. Vorens Heistingss (''Warren Hastings'') 1774. gadā kļuva par pirmo Britu Austrumindijas kompānijas ģenerālgubernatoru. Līdz 1849. gadam kompānija, gūstot uzvaras un noslēdzot līgumus, valdīja teju vai visā Indijas subkontinents.
Dažas valdonīgas metodes, ko izmantoja britu kompānija, piemēram, britu misionārs mēģinājumi hinduisti pievērst kristietībai un eiropiešu muitas ieviešana tradicionālo indiešu uzņēmumu izdevumiem, izraisīja lielu nemieri vilni. 1857. gadā sabiedrībā izplatījās baumas, ka angļu karavīri savus šaujamieroču patronas iesmērējot ar govs un mājas cūka taukiem. Govis ir hinduisms svētie dzīvnieki, savukārt cūkas ir islāms svētie dzīvnieki. Tādēļ izcēlās Indiešu nemieri, kas bija plaša un bruņota indiešu sacelšanās pret britiem. Šie nemieri turpinājās līdz 1858. gadam, kad asiņainā sacelšanās tika apspiesta. Tas iezīmēja Britu Austrumindijas kompānijas varas norieta sākumu. 1858. gadā pārvalde pār Indiju tika nodota Apvienotās Karalistes monarhija. 1876. gadā Lielbritānijas parlaments nolēma, ka Indija ir daļa no Britu impērijas. Nākošajā gadā par Indijas imperatori tika kronēta karaliene Viktorija.
Indijas vicekaralis, kuru iecēla britu karalis vai karaliene, valdīja tikai tieši Britu Indijas provincēs. Hindu un musulmaņu prinči turpināja valdīt gandrīz 600 atsevišķās karaliskās valstīs. Šīs valstis nomināli bija autonomija, kā arī tām tika aizliegts karot savā starpā. Indijas vicekaralis turēja pa vienam pārstāvim katrā galmā, un viņa uzdevums bija sniegt konsultācijas valdniekam.
Attēls:British india.png
Britu valdīšanas laikā tika nodrošināta iekšēja saskaņa starp Indijas teritorijā dzīvojošajām tautām, kā arī attīstījās dažas no tautsaimniecības nozarēm. Briti modernizēja pilsētas, izbūvēja ceļš un dzelzceļš, kanāls, veica apūdeņošanas darbus, kā arī uzbūvēja dzirnavas, rūpnīcas un skolas. Viņi ieviesa Rietumu pasaules likumus un policijas sistēmu. Šajā laikā ļoti maz indiešu tika iecelti kādā no valdības krēsliem.
Indijas intelektuāļi, no kuriem daudzi bija izglītojušies Anglija, sāka sapņot par brīvu Indiju. 1885. gadā viņi dibināja politisko partiju, kura bija pazīstama kā Indijas Nacionālais Kongress. Sākotnēji tā bija viduvēja reformu partija, kuras mērķis bija indiešu ievēlēšana viņu pašu valdībā; vēlāk tā aicināja iegūt neatkarību no Lielbritānijas. 1906. gadā tika izveidota Musulmaņu līga, lai aizsargātu Indijas musulmaņu minoritātes politiskās tiesības. Dažus gadus vēlāk tā pievienojās Kongresa partijai cīņā par Indijas neatkarību. Turpmākās desmitgades šī apvienība veicināja hindu un musulmaņu vienotību, lai gan abām grupām bieži vien bija lielas atšķirības.
Pirmais pasaules karš laikā Indijas bruņotie spēki kalpoja Lielbritānijas labā, bet pēc tam pieauga nacionālistu saviļņojums. 1919. gadā Lielbritānijas parlaments pieņēma reformu aktu, kas paredzēja katrai Indijas provincei savu padomi, kam bija neliela kontrole lauksaimniecība, izglītība un veselības aizsardzība; ieceltās britu amatpersonas saglabāja kontroli pār pārējām jomām. Tajā pašā gada briti arī iedeva valdībai represīvas pilnvaras, lai apspiestu pretošanos pret tās varu, piemēram, politiskos aktīvistus ieslodzīja bez tiesas sprieduma.
Attēls:Nehru Gandhi 1937 touchup.jpg
Mohandass Karamčands Gandijs no Kongresa partijas vadīja kustību pret britu varu tikai ar nevardarbīgiem veidiem. Piemēram, viņš aicināja boikotēt britu ražotos produktus un britu institūcijas. Vairāki simti tūkstoši pievienojās viņa nevardarbīgajai kampaņai, un daudzi no viņiem, tai skaitā, arī Gandijs, tika ieslodzīti. Kongresa partija ātri vien ieguva popularitāti. 1929. gadā par partijas prezidentu tika ievēlēts Džavaharlals Neru. Tāpat kā Gandijs, arī Neru veltīja visu savu laiku Indijas neatkarības iegūšanā.
Pēc vairāku gadu ilgstošām sarunām par to, kā reformēt Indijas konstitūcija, britu parlaments 1935. gadā pieņēma aktu, kas provincēs paredzēja ievēlētus likumdevējus. Tomēr īpašuma un izglītības prasības ievērojami ierobežoja vēlētāju skaitu. Lai aizsargātu minoritāšu intereses, balsošana notika pēc sabiedriskajām grupām, tas ir, musulmaņi, sikhi, kristieši un citi balsoja par kandidātiem, kas pārstāvēju viņu pašu grupu. Šāda sistēma izraisīja reliģiskas nesaskaņas.
Jau tā saspringtās attiecības starp Indijā dzīvojošajiem hinduistiem un musulmaņiem pasliktinājās pēc 1937. gada vēlēšanām, kurās veiksmīgi startēja hindu Nacionālā Kongresa partija. Kongresa partija neiekļāva nevienu no Musulmaņu līgas biedriem savās provinču valdībās.
Kad 1939. gadā sākās Otrais pasaules karš, Kongresa partija pieprasīja britiem, lai tā pēc kara dod Indijai brīvību kā samaksu par Indijas aktīvu līdzdalību karā. Briti nebija gatavi dot šādu solījumu, tādēļ Kongresa partija iebilda pret iesaistīšanos karā. 1942. gadā briti piedāvāja plānu, pēc kura Indijai pēc kara būtu domīnijas statuss, bet arī šim piedāvājumam Indijas līderi nepiekrita. Kongresa partija uzstāja par vienotu Indiju. Kopš 1940. gada arī Musulmaņu līga pieprasīja nošķirt musulmaņu apdzīvotās provinces no Indijas, lai izveidotu neatkarīgu valsti, kuru sauktu par Pakistāna. Turklāt vairāki prinči vēlējās izveidot paši savas valstis.
1944. gada pavasarī Indijas ziemeļaustrumos Birmā, mūsdienās, Mjanma, iebruka Japānas impērijas karaspēks. Tādēļ Indija tomēr iesaistījās karā, izveidojot brīvprātīgo armiju, kuru veidoja aptuveni 2,5 miljoni karavīri. Šajā laikā ļoti strauji attīstījās rūpniecība, jo kara vajadzībām radās nepieciešamība pēc dažāda veida precēm.
1950. gada 26. janvārī Indija tika pasludināta par republiku. Džavarharlals Neru kļuva par pirmo Indijas premjerministru. Neru valdības laikā notika divi kari starp Indiju un Pakistāna par Kašmīras provinci un viens karš ar Ķīna. Indija kļuva par vienu no Nepievienošanās kustības dibinātājvalstīm. Neru ekonomiskajā politikā bija jūtama sociālistiska ievirze. Pēc Neru nāves 1964. gadā, viņa vadītā Indijas Nacionālais Kongress partija saglabāja lielu ietekmi un, ar nelieliem pārtraukumiem, vadīja valdību līdz 1996. gadam. Starp Indijas premjerministriem šajā laikā bija Neru meita Indira Gandija un viņas dēls Radživs Gandijs.
1971. gadā Indija iesaistījās vēl vienā karā ar Pakistānu. Šī karā rezultātā no Pakistānas austrumdaļas izveidojās neatkarīgā Bangladešas valsts. 1975. g., premjerministre Indira Gandija izsludināja ārkārtas stāvokli. Daudzi viņas politiskie pretinieki tika arestēti. Ārkārtas stāvoklis tika pārtraukts 1977. gadā. 1984. gadā Indiru Gandiju nogalināja viņas miesassargi, kas bija saistīti ar sikhi separātistu grupu.
1990-to gadu sākumā Indija sāka atkāpties no sociālistiskas ekonomiskās politikas. Pastiprinājās Hindu nacionālisms. 1992. gada decembrī Hindu nemiernieki izpostīja ''Babri Masjid'' mošeju. Tam sekoja musulmaņu atriebība un sadursmes starp hinduistiem un musulmaņiem visā Indijā. 1990. gadi beigās pie varas nāca Bharatiya Janata Partija (BJP), konservatīva Hindu partija. Tās vadībā Indija veica kodolizmēģinājumus, 1998. gadā uzspridzinot 5 atombumbas. 2004. gada vēlēšanās pie varas atgriezās Indijas Nacionālais Kongress.

Ģeogrāfija


Attēls:India Geographic Map.jpg
Indija, Indijas subkontinents galvenā daļa, atrodas uz Indijas tektoniskā plātne, kas ir Indo-Austrālijas plātnes mazāka daļa. Indija robežojas ar Pakistāna, Ķīna, Mjanma, Bangladeša, Nepāla un Butāna. Uz dienvidiem no Indijas atrodas Indijas okeāns.
Indiju veidojošie ģeoloģiskie procesi sākās pirms septiņdesmit pieciem miljoniem gadu, kad Indijas subkontinents, daļa no dienvidu superkontinenta Gondvānas, uzsāka plātņu tektonika ziemeļaustrumu virzienā; tā ilga piecdesmit miljonus gadu — pāri tad vēl neizveidojušajam Indijas okeāns. Subkontinenta sekojošā sadursme un subdukcija ar Eirāzijas plātne, izraisīja Himalaji, planētas augstāko kalni, pacelšanos un tie šobrīd norobežo Indiju ziemeļos un ziemeļaustrumos. Dienvidos, tieši pie Himalajiem, bijušajā jūras dibenā plātne pārvietojoties radīja milzīgu ieplaku, kas, pakāpeniski piepildoties ar upju nogulsnēm, izveidoja tagadējo Indas-Gangas līdzenums. Uz rietumiem no šī līdzenuma atdalīts ar Arāvalli grēda, atrodas Tara tuksnesis. Sākotnējā Indijas plātne šobrīd veido Indostānas pussala, vecāko un ģeoloģiski visstabilāko Indijas daļu, kas uz ziemeļiem izplešas līdz pat Sātpuras grēda un Vindhjas grēda centrālajā Indijā. Šīs paralēlās grēdas stiepjas no Arābijas jūras krasta Gudžarāta rietumos uz ar akmeņogles bagāto Nāgpuras plato Džhārkhandas austrumos. Indostānas pussalas dienvidu daļā atrodas Dekāna, ko no jūras piekrastes norobežo piekrastes grēdas Rietumgati un Austrumgati; Dekānas plato sastāv no vecākajiem iežiem Indijā; daži no tiem ir pat vairāk kā miljardu gadu veci.
Indija atrodas uz ziemeļiem no ekvatora starp ziemeļu platuma 6°44' un 35°30' un austrumu garuma 68°7' un 97°25'.
Attēls:Tso Kiagar Lake Ladakh.jpg, Himalaji.]]
Indijas krasta līnija ir 7517 kilometrs gara; no tiem 5423 kilometri pieder Indostānas pussalai, bet atlikušie 2094 kilometri Andamanu, Nikobaru un Lakšadvīpu salām. Saskaņā ar Indijas flotes hidrogrāfiskajām kartēm, cietzemes krasts ir sekojoša sastāva: 43% smilšu pludmales, 11% akmeņains krasts, ieskaitot klintis, bet 46% ir purvaini krasti.
Starp nozīmīgākajām upēm, kuru upes izteka ir Himalaji un kas lielāko daļu plūst cauri Indijai, ir Ganga un Brahmaputra, abas ietek Bengālijas līcis. Nozīmīgas Gangas pietekas ir Jamuna un Kosī, kuru ārkārtīgi zemais slīpums ir cēlonis ikgadējiem postošiem plūdiem. Galvenās pussalas upes, kuru kraujuma slīpums pasargā to ūdeņus no pārplūšanas, ir Godāvari, Mahanadi, Kaveri un Krišnu (upe), kas visas arī ietek Bengālijas līcī; kā arī Narmada un Tāpi, kas ietek Arābijas jūrā. Nozīmīgas Indijas piekrastes iezīmes ir purvainā Kačha Rietumindijā un sanesu Sundarbani delta, ko Indija dala ar Bangladeša. Indijai ir divi arhipelāgi: Lakšadvīpa — koraļļu atols netālu no Indijas dienvidrietumu piekrastes, un Andamanu un Nikobaru salas — vulkāniska salu virkne Andamanu jūra.

Klimats


Indijas klimats spēcīgi ietekmē Himalaji un Tara tuksnesis, kas regulē musons. Himalaji aizkavē auksto Centrālāzijas nolaides vēju ienākšanu, tādējādi lielākajā daļā no Indijas subkontinenta ir siltāks nekā vairumā vietu līdzīgos platuma grādos. Taras tuksnesim ir izšķiroša loma mitro dienvidrietumu vasaras musonu vēju piesaistē, starp jūniju un oktobri nodrošinot Indijas nokrišņu daudzuma lielāko daļu. Indijā klimats pārsvarā atbilst četrām galvenajām grupām, tas ir tropiski mitrs, tropiski sauss, subtropu mitrs vai kalnu klimats.
Indijā ir 3 atšķirīgi gadalaiks: ziema, vasara un musons gadalaiks. Ziema sākas novembrī. Ziemai raksturīgs sausums un relatīvi zemākas temperatūras (dienā no 12-18&nbsp;°C Deli līdz 30&nbsp;°C Indijas dienvidos, naktī no 2-6&nbsp;°C Deli līdz 20&nbsp;°C dienvidos). Martā ziemu nomaina vasara, ar ļoti karstu un sausu laiku. Maijā dienas temperatūra lielā daļā Indijas sasniedz 40&nbsp;°C. Jūnijā vasaru nomaina musoni vēji, kas atnes spēcīgas lietusgāzes un nedaudz vēsāku laiku.

Administratīvais iedalījums


Indija sastāv no divdesmit astoņiem štatiem un septiņām savienības teritorijām. Vēlētas likumdevējas vara un pārvalde, kas veidota pēc Vestminsteras modeļa ir visiem štatiem un divām no savienības teritorijām — Pudučerri un Deli. Pārējo piecu savienības teritoriju tiešo pārvaldību veic Centra iecelti administratori. Pēc Štatu Reorganizācijas likuma pieņemšanas 1956. gadā, štatus veidoja uz lingvistiskā pamata. Kopš tā laika šī struktūra kopumā ir palikusi nemainīta. Katrs štats vai savienības teritorija ir sadalīti administratīvajos iecirkņos. Iecirkņi, savukārt, ir tālāk iedalīti tehsilos un, visbeidzot — ciematos.
}|float=right}}
}|text=Āndhra Pradēša}}
}|text=Arunāčala Pradēša}}
}|text=Asama}}
}|text=Bihāra}}
}|text=Čhatīsgarha}}
}|text=''Deli''}}
}|text=Goa}}
}|text=Gudžarāta}}
}|text=Harjāna}}
}|text=Himāčala Pradēša}}
}|text=Džammu un Kašmīra}}
}|text=Džhārkhanda}}
}|text=Karnātaka}}
}|text=Kerala}}
}|text=Madhja Pradēša}}
}|text=Mahārāštra}}
}|text=Manipura}}
}|text=Meghālaja}}
}|text=Mizorāma}}
}|text=Nāgālenda}}
}|text=Orisa}}
}|text=Pendžāba (Indija)}}
}|text=Rādžastāna}}
}|text=Sikima}}
}|text=Tamilnāda}}
}|text=Tripura}}
}|text=Utarakhanda}}
}|text=Utarpradēša}}
}|text=Rietumbengāle}}
}|text=''Andamanu un Nikobaru Salas''}}
}|text=''Čandīgarha''}}
}|text=''Dādra un Nagarhaveli''}}
}|text=''Damāna un Diu''}}
}|text=''Lakšadvīpa''}}
}|text=''Pudučerri''}}
Štati:
Teritorijas:
# Andamanu un Nikobaru Salas
# Čandīgarha
# Dādra un Nagarhaveli
# Damāna un Diu
# Lakšadvīpa
# Deli
# Pudučerri

Flora un fauna


Attēls:Panthera tigris tigris.jpg.]]
Indijai, atrodoties Indomalajas ekozona, piemīt nozīmīga bioloģiskā daudzveidība. Kā viena no astoņpadsmit valstīm ar milzīgu daudzveidību, tā ir mājvieta līdz 7,6% no visiem zīdītājiem, 12,6% no visiem putniem, 6,2% no visiem rāpuļiem, 4,4% no visiem abiniekiem, 11,7% no visām zivis un 6,0% no visām segsēkļi sugām. Daudziem ekoreģioniem kā, piemēram, ''sholas'' mežiem, ir ārkārtīgi augsts endēmisms rādītājs (t.i. tie ir sastopami tikai šajā reģionā); kopumā 33% no Indijas augu sugām ir endēmiskas. Indiju meža sastāvs variējas no Andamanu salas, Rietumgati un Ziemeļaustrumindijas tropu lietus mežiem līdz Himalaju skuju koki mežiem. Starp šīm galējībām Austrumindijā ir mitrie lapu koki, galvenokārt šals, meži; centrālajā un Dienvidindijā ir sausie lapu koku, galvenokārt tīkkoks, meži, bet centrālajā Dekāna un rietumu Gangas līdzenumā ir dzeloņaugu, pārsvarā dažādu akācijas veidu, meži. Starp nozīmīgākajiem Indijas kokiem ir ārstnieciskais nīma (''Azadirachta indica hi'') koks, kas plaši tiek izmantots Indijas tautas ārstnieciskajos līdzekļos. Pīpala vīģes koks, redzams uz Mohendžo-daro zīmogiem, sniedza ēnu Sidhārta Gautama, kad viņš meklēja apgaismību.
Attēls:200407 Elephant 9.JPG.]]
Daudzas Indijas sugas ir cēlušies no kopējām pirmsugām (''taxa''), kas nākušas no Gondvānas, kam sākotnēji piederēja Indija. Indijas pussalas sekojošā virzīšanās uz Laurāzijas zemes masīvu un sadursme ar to, uzsāka sugu masveida apmaiņu. Tomēr vulkānisms un klimata izmaiņas pirms 20 miljoniem gadu bija iemesls daudzu Indijas endēmisko varietāšu (formu) izmiršanai. Pēc tam no Āzijas, pa diviem zooģeogrāfiskajiem ceļiem gar abām Himalaju malām Indijā ieradās zīdītāji. Tā rezultātā tikai 12,6% no Indijas zīdītāju un 4,5% no putnu sugām ir endēmiskas, pretstatā rāpuļu 45,8% un abinieku 55,8%. Ievērojami endēmiski ir Nilgiri lapu pērtiķis (''Trachypithecus johnii'') un brūnais un karmīnsarkanais Beddoma krupis (''Bufo beddomii'') no Rietumgati. Indijā ir 172 jeb 2,9% no Vispasaules Dabas aizsardzības organizācijas noteiktajām apdraudētajām sugām. Tajās ietilpst Āzijas lauva, Bengālijas tīģeris un Indijas baltastes maitu lija (''Gyps bengalensis''), kuru apdraud drīza izzušana, saistīta ar tā barībā izmantoto liellops maitām, kas apstrādātas ar diklofenaks.
Pēdējās desmitgadēs tika secināts, ka cilvēku iejaukšanās ir apdraudējums Indijas savvaļas dabai; kā reakcija tika būtiski attīstīta nacionālais parks un aizsargājamo teritoriju sistēma, kas pirmo reizi tika ieviesta 1935. gadā. 1972. gadā Indija ieviesa Dživās dabas aizdardzības likums un projekts "Tīgēris", lai garantētu kritisko dzīves vietu; papildus tam 1980. gadā tika ieviests Mežu saglabāšanas likums. Līdz ar vairāk kā piecsimt dzīvās dabas rezervāts, Indijā ir arī trīspadsmit biosfēras liegums, no kuriem četri ietilpst Pasaules Biosfēras liegumu tīklā; divdesmit piecas pārmitrās zemes ir reģistrētas Rāmsaras konvencija.

Valdība


Attēls:PratibhaIndia.jpg.]]
Indijas konstitūcija, kura stājās spēkā , ir garākā un izsmeļošākā kādas valsts konstitūcija pasaulē. Konstitūcijas preambulā ir noteikts, ka Indija ir suverinitāte, sociālisms, laicīga un demokrātija republika. Indijai ir divpalātu parlaments, kas darbojas atbilstoši Apvienotās Karalistes parlaments. Tās valsts pārvaldes modeli parasti apzīmē kā "kvazi federālu" — ar spēcīgu centru un vājākiem štatiem, bet kopš 1990. gadu beigām politisko, ekonomisko un sociālo pārmaiņu rezultātā tas ir kļuvis arvien vairāk federācija.
Valsts galva ir Indijas prezidents, kuru uz pieciem gadiem netiešās vēlēšanas ievēl vēlēšanu kolēģija. Savukārt valdības galva ir Indijas premjerministrs, kuram pieder lielākā daļa no izpildvaras. Pastāv vienošanās, ka prezidents par premjerministru ieceļ tās politiskā partija vai politiskā savienība pārstāvi, ko atbalsta Indijas parlamenta apakšpalātas vairākums. Izpildvara sastāv no prezidenta, viceprezidenta un no Indijas Ministru padomes, kuru vada premjerministrs. Katram ministram ar portfeli ir jābūt ievēlētam vienā no parlamenta palātām. Indijas parlamentārajā sistēmā izpildvara ir pakļauta likumdevēja vara, un premjerministrs un viņa padome ir tieši atbildīgi parlamenta apakšpalātai.
Attēls:NorthBlock.jpg, kur atrodas svarīgākie valdības ofisi.]]
Indijas likumdevēja vara veido divpalātu parlaments, kas sastāv no augšpalātas, kas tiek saukta par ''Rajya Sabha'' (Štatu palātu) un no apakšpalātas, kas tiek saukta par ''Lok Sabha'' (Tautas palātu). Štatu palātā ir 245 pastāvīgie locekļi, kas strādā sešu gadus. Vairumu netieši ievēl štata un teritoriālās likumdevējas iestādes proporcionāli štata iedzīvotāju skaitam. 543 no 545 Tautas palātas locekļiem tiek ievēlēti ar tiešu tautas balsošanu un pārstāv atsevišķus vēlēšanu apgabalus piecu gadu garumā. Ja prezidents uzskata, ka anglo-indiešu kopiena nav pienācīgi pārstāvēta, tad atlikušos divus locekļus viņš ieceļ no kopienas vidus.
Indijas tiesu vara ir centralizēta un tai ir trīs līmeņi — Indijas Augstākā tiesa, ko vada Indijas Galvenais tiesnesis, divdesmit viena Augstākā tiesa un liels skaits iztiesāšanas tiesu. Augstākā tiesa ir primāri kompetenta lietās, kas skar pamattiesības un nesaskaņās starp štatiem un Centru, un tai ir apelācijas jurisdikcija pār Augstajām tiesām. Tā ir juridiski neatkarīga, un tā ir tiesīga izziņot likumus un atcelt Savienības vai štata likumus, kas ir pretrunā ar Indijas konstitūcija. Viena no vissvarīgākajām Augstākās tiesas funkcijām ir Indijas konstitūcijas galējā interpretācija.

Partijas un politika


Indija ir pasaulē lielākā demokrātija vālsts pēc iedzīvotāju skaita.<ref name="largestdem2"></ref> Vairumā gadu pēc neatkarības iegūšanas, federālo pārvaldi realizēja Indijas Nacionālais kongress (INC). Štatu politiku ietekmē vairākas nacionālās partijas, tai skaitā INC, ''Bhartiya Janata Party'' (BJP), Indijas Komunistiskā (marksistu) partija (CPI(M)) un dažādas reģionālās partijas. INC bija parlamentārais vairākums no 1950. līdz 1990. gadam, izņemot divus īsus laikaposmus. INC nebija pie varas starp 1977. un 1980. gadu, kad vēlēšanās uzvarēja ''Janata Party'', pateicoties sabiedrības neapmierinātībai ar ārkārtas stāvokli, ko bija deklarējusi premjerministre Indira Gandija. ''Janata Dal'' Nacionālās frontes koalīcija savienībā ar Kreisās frontes koalīciju uzvarēja 1989. gada vēlēšanās, bet spēja noturēties pie varas tikai divus gadus. Tā kā 1991. gada vēlēšanās neviena no politiskajām partijām neieguva vairākumu, INC izveidoja mazākuma valdību premjemrministra P.V. Narasimha Rao vadībā, kas nostrādāja pilnu piecu gadu termiņu.
No 1996. līdz 1998. gadam federālajā valdībā bija nemiera periods ar vairākām īslaicīgām valdošajām apvienībām. 1996. gadā, pēc Apvienotās frontes koalīcijas, kurā neietilpa ne BJP, ne INK, uz īsu laiku valdību izveidoja BJP. 1998. gadā BJP kopā ar vairākām citām partijām izveidoja Nacionālo Demokrātisko aliansi (NDA) un kļuva par pirmo ne Kongresa valdību, kas nostrādāja pilnu piecu gadu termiņu. 2004. gada Indijas vēlēšanās lielāko skaitu no Lok Sabha vietām ieguva NIK un izveidoja koalīcijas valdību, kas tika saukta par Apvienoto Progresīvo aliansi (APA) un ko atbalstīja dažādas kreisā novirziena partijas un BJP opozīcijā esošie dalībnieki. Indijas vispārējās vēlēšanās 2009. gadā vēlreiz pie varas nāca APA, lai gan kreiso partiju īpatsvars koalīcijā bija krasi samazinājies.

Ārpolitika


Attēls:Dmitry Medvedev at the 34th G8 Summit 7-9 July 2008-61.jpg tiekas ar Krievijas prezidentu Dmitrijs Medvedevs.]]
Kopš neatkarības iegūšanas 1947. gadā Indija ir uzturējusi sirsnīgas attiecības ar lielāko daļu valstu. Tā uzņēmās vadošo lomu 1950. gadi, aizstāvot Eiropas kolonija neatkarību Āfrika un Āzija. Indija bijusi iesaistīta divos īsos militāros iebrukumos kaimiņvalstīs; tie bija Indijas Miera uzturēšanas spēki Šrilanka un operācija "Kaktuss" Maldīvija. Indija ir Nāciju Sadraudzības dalībvalsts un Nepievienošanās Kustības dibinātājvalsts. Pēc Ķīnas-Indijas karš un 1965. gada Indijas-Pakistānas karš Indijai izveidojās sirsnīgas attiecības ar Padomju Savienība un tādas tās palika līdz pat Aukstais karš beigām. Indija karoja divos karos ar Pakistāna pār Kašmīras konflikts. Trešā Indijas un Pakistānas kara rezultātā radās Bangladeša (toreiz kā Austrumpakistāna). Tāpat Siačenas šļūdonis ir bijis iemesls atsevišķām sadursmēm starp abām valstīm. 1999. gadā starp Indiju un Pakistānu risinājās nepieteikts karš par Kargila.
Pēdējos gados Indijai ir bijusi nozīmīga loma SAARC (Dienvidāzijas reģionālās sadarbības asociācijā) un PTO (Pasaules Tirdzniecības organizācijā). Trīsdesmit piecas Apvienoto Nāciju Organizācija miera uzturēšanas operācijas četros kontinentos Indija ir atbalstījusi gandrīz ar 55000 militārpersonām un policistiem. Par spīti kritikai un militārajām sankcijām, Indija neatlaidīgi ir atteikusies parakstīt līgumu par vispārējo atomieroču izmēģinājumu aizliegumu un atomieroču neizplatīšanas līgumu, tā vietā dodot priekšroku savas kodolprogrammas suverenitātes saglabāšanai. Jaunākās Indijas valdības iniciatīvas nostiprināja attiecības ar Amerikas Savienotās Valstis, Ķīna un Pakistāna. Ekonomiskajā sfērā Indijai ir tuvas attiecības ar citām jaunattīstības valstīm Dienvidamerika, Āzija un Āfrika.

Bruņotie spēki


Attēls:Aero-Sukhoi1.JPG ir viena no Indijas Gaisa spēku lidmašīnām.]]
Indija uztur trešos lielākos militāros spēkus pasaulē, kas sastāv no Indijas Armijas, Indijas Flote, Indijas Gaisa spēki un tādus palīgspēkus kā Indijas Paramilitārie spēki, Indijas Krasta apsardze un Indijas Stratēģisko Spēku pavēlniecība. Indijas Bruņotie spēki augstākais komandieris ir Indijas prezidents. Indija aizsardzībā cieši sadarbojas ar Krievija, Izraēla un Francija, kas ir tās galvenie ieroči piegādātāji. Aizsardzības Pētījumu un Attīstības organizācija (APAO) pārrauga vietējo uzlaboto ieroču un militārā aprīkojuma izstrādi, ieskaitot ballistiskā raķete, iznīcinātājlidmašīnas un smagos kaujas tanks, nolūkā samazināt Indijas atkarību no ārzemju importa. Pēc 1974. gada pirmā kodolizmēģinājums Indijas rīcībā nonāca kodolenerģija, vēlāk tika veikta Operācija "Smaidošais Buda" un 1998. gadā — arī apakšzemes izmēģinājumi. Indija attiecībā pret kodolieročiem uztur "pirmā neuzbrukšanas" politiku. tika parakstīts Indijas un Amerikas Savienotās Valstis civilās kodolenerģijas līgums, pirms kura Indija saņēma atteikumus no Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra (SAA) un Atompiegādātāju grupas (APG), tādējādi tika izbeigti ierobežojumi kodoltehnoloģiju tirdzniecībā, ar kuriem Indija ''de facto'' ir kļuvusi par sesto kodolspēku pasaulē.

Iedzīvotāji


Attēls:India population density map en.svg
Indija ir otra lielākā valsts pasaulē pēc iedzīvotāju skaits. Tajā dzīvo 1,17 miljardi iedzīvotāji, kas ir 17% no visas pasaules iedzīvotāju skaita, Lielāka valsts pēc iedzīvotāju skaita ir tikai Ķīna. Pēdējos 50 gados, attīstoties medicīnai, ir piedzīvots straujš iedzīvotāju skaita pieaugums un lauksaimniecības ražīguma masveida pieaugums, ko izraisīja zaļā revolūcija. Gandrīz 70% indiešu mīt lauku apvidos, lai gan pārcelšanās uz lielākām pilsētām pēdējās desmitgadēs ir novedusi pie dramatiska valsts pilsētu iedzīvotāju skaita pieauguma. Lielākās pilsētas ir Mumbaja (Bombeja), Deli, Bengalūru, Kolkata (Kalkuta) un Čennaja (Madrasa).
Indija pēc Āfrikas kontinenta ir ģeogrāfiskā vieta ar vislielāko kultūras, lingvistikas (valodniecisko) un ģenētisko dažādību pasaulē. Indija ir dzimtene divām galvenajām valodu saimēm: indoeiropiešu valodu saime (tajā runā apmēram 74% iedzīvotāju) un dravīdu valodu saime (runā apmēram 24%). Citas valodas, kurās runā Indijā, nāk no austro-aziātiskajām un timetas-birmas valodu saimēm. Hindi, ar vislielāko skaitu runājošo, ir savienības oficiālā valoda. Biznesā un pārvaldē plaši tiek izmantota angļu valoda un tai ir "papildus oficiālās valodas" statuss; kas ir svarīgi arī izglītība, sevišķi vidējā vai augstākajā. Bez tam, katram štatam un savienības teritorijai ir sava oficiālā valoda un konstitūcijā sevišķi atzīmēta 21 cita valoda, kurā tiek pietiekoši runāts vai arī tām ir klasisko valodu statuss. Lai gan daudzus gadus kā klasiskās valodas ir pētītas sanskrits un tamilu valoda, Indijas valdība, izmantojot pati savus kritērijus, ir piešķīrusi klasiskās valodas statusu kannādu valoda un telugu valoda. Indijas dialekts skaits ir 1652.
Vairāk kā 800 miljoni indiešu (80,5%) ir hinduisms. Citas reliģiskās grupas ir musulmaņi (13,4%), kristieši (2,3%), sikhi (1,9%), budisti (0,8%), džainisti (0,4%), ebreji, zoroastrieši, bahāisti un citas. Ciltīs ietilpst 8.1% no iedzīvotājiem. Indijā ir trešais lielākais musulmaņu skaits pasaulē un visvairāk musulmaņu, kas dzīvo ne musulmaniskā valstī.
Indijas rakstītprasmes līmenis ir 64,8% (53,7% sievietēm un 75,3% vīriešiem). Keralas štatā ir visaugstākais rakstītprasmes rādītājs — 91%, turpretī Bihāra ir zemākais — 47% Dzimumu attiecība valstī ir 944 sievietes uz 1000 vīrietis. Vidējais vecums Indijā ir 24,9 gadi un iedzīvotāju pieaugums ir 1,38% gadā; uz katriem 1000 cilvēkiem gadā piedzimst 22,01. Kā valsts svētki tiek atzīmēti visu trīs lielo reliģiju svētki.

Tautsaimniecība


Attēls:Bombay Stock Exchange.jpg.]]
Visā laika posmā no 1950. gadi līdz 1980. gadiem Indija sekoja sociālisms iedvesmotai politikai. Ekonomiku ierobežoja plaši priekšraksti, protekcionisms un sabiedriskās īpašumtiesības, kas noveda pie vispārējas korupcijas izplatības un lēna ekonomiskā pieauguma. Tika nacionalizēti sakari, aviācijas un banka sektori un ierobežota konkurence daudzos citos sektoros. Sākot ar 1991. gadu valsts sāka virzīties uz tirgus ekonomika. Politikas maiņu 1991. gadā radīja akūta maksājumu bilances krīze un kopš tā laika uzsvars tiek likts uz ārējo tirdzniecību un ārējo investīciju izmantošanu kā Indijas ekonomikas neatņemamu sastāvdaļu. Valdība uzsāka ekonomiskās reformas, samazinot ievedmuitas, reformējot finanšu sfēru un atbalstot konkurence un brīvais tirgus. Reformu rezultātā ir strauji augusi ārējā tirdzniecība.
Indijas ekonomika ir viena no visātrāk augošajām pasaulē ar 5,8% vidējo ikgadējo IKP pieaugumu pēdējās divās desmitgadēs. Tai ir pasaulē otrs lielākais darbaspēks daudzums — 516,3 miljoni cilvēku. Lauksaimniecības sektors saražo 28% no IKP; pakalpojumi un rūpniecība sektori attiecīgi veido 54% un 18% no IKP. Galvenie lauksaimniecības produkti ir rīsi, kvieši, augu eļļas, kokvilna, džuta, tēja, cukurniedres, kartupeļi; liellopi, Āzijas bifeļi, aitas, kazas, mājputni; zivis. Galvenās rūpniecības nozares ir tekstilrūpniecība, ķīmiskā rūpniecība, pārtikas ražošana, tērauda rūpniecība, transporta iekārtu ražošana, cementa rūpniecība, kalnrūpniecība, nafta, mašīnbūve un programmatūru izstrāde. 1985. gadā Indijas tirdzniecība no 6% ir sasniegusi nosacīti mērenu daļu — 2006. gadā tā sastādīja 24% no IKP. Indijas daļa kopējā pasaules tirdzniecībā ir sasniegusi 1%. Galvenās eksports ir naftas produkti, tekstilizstrādājumi, dārgakmeņi un juvelierizstrādājumi, programmatūra, mašīnbūves preces, ķimikālijas, ādas izstrādājumi. Savukārt galvenās imports preces ir jēlnafta, iekārtas, dārgakmeņi, mēslojums un ķimikālijas.
Attēls:Nano.jpg automašīna.]]
Indijas iekšzemes kopprodukts ir 1,089 triljoni ASV dolārs, kas to padara par divpadsmito lielāko ekonomiku pasaulē vai ceturto lielāko pēc atbilstošajiem enerģijas patēriņa tarifiem. Indija ar nominālajiem ienākumiem 977 USD uz vienu iedzīvotāju ir 128. vietā pasaulē. 2000. gadi beigās Indijas ekonomikas pieaugums tiek rēķināts kā vidēji 7,5% gadā, kas dod dubultus vidējos ienākumus desmitgadē.
Lai gan Indijas ekonomika pēdējās desmitgadēs ir iespaidīgi pieaugusi, tajā joprojām ir lielākais nabadzība īpatsvars pasaulē un augstākais rādītājs starp citām pasaules valstīm nepietiekošam uzturam bērniem līdz trīs gadu vecumam (46% 2007. gadā).
Iedzīvotāju īpatsvars, kas dzīvo zem jaunās starptautiski noteiktās nabadzības robežas — 1,08 USD dienā (nominālais pirktspējas līmenis, PSL — 21,6 rūpijas dienā pilsētu apgabalos un 14,3 rūpijas lauku apvidū 2005. gadā), ir samazinājies no 60% 1981. gadā līdz 42% 2005. gadā — tas trešais augstākais rādītājs Dienvidāzijā pēc Nepālas un Bangladešas, neskatoties uz kopumā augstākajiem ienākumiem uz vienu iedzīvotāju, 85,7% no iedzīvotājiem 2005. gadā iztika ar mazāk kā 2,50 USD dienā (PSL), salīdzinot ar 80,5% Āfrika, Sahāras tuksnesis dienvidu daļā. Lai gan Indija pēdējās desmitgadēs ir izvairījusies no bads, pusei no bērniem ir nepietiekams svars, kas ir viens no augstākajiem rādītājiem pasaulē un gandrīz divkārt lielāks nekā jau pieminetajā Āfrikas daļā.
Iesāktās reformas tiek uzmanīgi vērotas un globālajā ekonomikā Indija varētu kļūt par ietekmīgu valsti. Goldmena Sača (''Goldman Sachs'') ziņojums pareģo, ka "no 2007. līdz 2020. gadam Indijas IKP uz vienu iedzīvotāju četrkāršosies," un ka Indijas ekonomika 2043. gadā pārspēs Amerikas Savienotās Valstis ekonomiku, bet "Indija paliks zemu ienākumu zeme vairākas desmitgades, ar ienākumiem uz vienu iedzīvotāju zemāku kā citiem BRIC (Brazīlija, Krievija, Indija, Ķīna) dalībniekiem. Bet ja tā spēs atbilst savām augšanas iespējām, tā var kļūt par pasaules ekonomikas dzinēju un būtiskāko veicinātāju izdevumu pieaugumu izraisīšanā." Lai gan Indijas ekonomika pēdējo divu desmitgažu laikā ir neatlaidīgi augusi, tās pieaugums ir bijis nevienmērīgs, ja salīdzina dažādas sociālās grupas, ekonomiskās grupas, ģeogrāfiskos apgabalus un lauku, pilsētu apvidus. Pasaules Banka ir ieteikusi kā vissvarīgākās prioritātes noteikt sabiedriskā sektora reformu, infrastruktūru, lauksaimniecības un lauku reģionu attīstību, darbaspēka regulējumu atcelšanu, reformas atpalikušajos štatos un HIV/AIDS.

Kultūra


Attēls:HinduBrideIndia.jpg
Indijas kultūra ir iezīmīga ar savu augsto sinkrētisms pakāpi un kurtulārais plurālisms. Tas tiek apzināts, lai pasargātu izveidojušās tradīcijas, tomēr tas uzsūc arī jaunas paražas, tradīcijas un idejas no iebrucējiem un imigrantiem un izplata savas kultūras ietekmi uz pārējām Āzijas daļām. Tradicionāli Indijas sabiedrību kontrolē samērā strikta sociālā hierarhija. Indijas kastu sistēma Indijas subkontinentā nosaka sociālo noslāņošanos un sociālos ierobežojumus, kurā sociālās šķiras nosaka tūkstošiem endogāmu pārmantoto grupu, kas bieži tiek sauktas par ''jātis'' vai par kastām.
Tradicionālās ģimenes vērtības Indijā tiek ļoti cienītas un patriarhāls ģimenes ar kopā dzīvojošām vairākām paaudzēm ir norma, lai gan pilsētās par izplatītu kļūst kodola ģimene, kas parasti sastāv tikai no laulātajiem un viņu bērniem. Nomācošo vairākumu indiešu ir apprecinājuši viņu vecāki vai citi godājami ģimenes locekļi, ar līgavas un līgavaiņa piekrišanu. Laulības ir paredzētas uz visu dzīvi, un šķiršanos īpatsvars ir ārkārtīgi mazs. Vēl joprojām izplatītas ir bērnu laulības — puse no Indijas sievietēm ir apprecējušās pirms 18 gadu, pilngadības sasniegšanas.
Indijas virtuve raksturo plaša reģionālo stilu dažādība un izsmalcināts garšaugs un garšviela izmantojums. Galvenā pārtika reģionā ir rīsi (sevišķi dienvidos un austrumos) un kvieši (vairāk ziemeļos). Garšvielas, kas sākotnēji bija vietējās Indijas subkontinentā, tagad tiek patērētas visā pasaulē — tie ir melnie pipari; turpretī visā Indijā populāros asos čili pipari ieviesa portugāļi.
Tradicionālais Indijas apģērbs variējas atšķirībā no reģiona ar krāsām un veidiem un ir atkarīgs no dažādiem faktoriem, ieskaitot klimatiskos. Populāri apģērbu veidi ir drapēti apsegi kā sari sievietēm un dhoti vai lungi vīriešiem; bez tam ir populārs arī šūts apģērbs, kā šarovāri sievietēm un kurta virskrekli un Eiropas stila bikses vīriešiem.
Daudziem Indijas svētkiem ir reliģioza izcelsme, lai gan daži no tiem tiek svinēti neatkarīgi no kastas un ticības. Daži populārākie svētki ir Divali, Ganeša čaturtkhi, Ugadi, Thai Pongal, Holi, Onam, Vijayadasami, Durga Puja, Eid ul-Fitr, Bakr-Id, Ziemassvētki, Buddha Jayanti (Vesaka — Gautamas Budas dzimšanas diena) un Vaisakhi. Indijā ir trīs valstiskās brīvdienas. Citas brīvdienas, no deviņām līdz divpadsmit, tiek oficiāli ievērotas atsevišķos štatos. Reliģiskās prakses ir ikdienas dzīves neatņemama sastāvdaļa un ir ļoti sabiedriska lieta.
Attēls:Taj Mahal in March 2004.jpg Āgrā.]]
Indijas arhitektūra ir viena no jomām, kas attēlo Indijas kultūras dažādību. Daudz kas no tās, ieskaitot tādus ievērojamus pieminekļus kā Tadžmahāls un citus Mogulu arhitektūras piemērus un Dienvidindijas arhitektūru, veido seno un daudzveidīgo vietējo tradīciju sajaukumu no atsevišķām valsts daļām un ārzemēm. Vietējā arhitektūra redzama arī ievērojama reģionālā dažādība.
Indijas mūzika aptver plašu tradīciju un reģionālo stilu diapazonu. Klasiskā mūzika galvenokārt ietver divus žanrus — Ziemeļindijas hindustani un Dienvidindijas karnātiskās tradīcijas un to dažādos atvasinājumus reģionālās tautas mūzikas veidā. Populārās mūzikas veidi ir filmu un tautas mūzika; labi pazīstama mūsdienu forma ir baulu sinkrētiskā mūzika.
Indijas dejas arī ir atšķirīgas formas — tautas un klasiskā. Starp labi zināmām tautas dejām ir bhangra no Pendžābas, bihu no Assamas, čhau no Rietumbengāles, džarkhanda un sambalpuri no Orisas un ghomara no Radžastānas. Indijas Nacionālās mūzikas, dejas un drāmas akadēmijas kā klasiskās dejas ir apstiprinājusi astoņas dejas formas, daudzas stāstījuma veidā un ar mitoloģiskiem elementiem. Tās ir: bharatanatjama no Karnatakas štata un Tamilnadas, kathaka no Utara Pradešas, kathakali un mohinijatama no Keralas, kučipudi no Andra Pradešas, manipuri no Manipuras, odissi no Orisas un satrija no Asamas.
Indijas teātris mākslā bieži tiek iekļauta mūzika, deja un improvizēti vai rakstīti dialogi. Tā bieži ir balstīta indusu mitoloģijā, bet tajā ir arī aizguvumi no viduslaiku romāniem un sociālo un politisko notikumu jaunumi. Indijas teātra māksla ietver bhavai no Gudžaratas štata, jatru no Rietumbengālijas, nautanki un ramlilu no Ziemeļindijas, tamašu no Maharaštras, burrakatu no Andra Pradešas, terukutu no Tamilnadas un jakšaganu no Karnatakas.
Indijas kino industrija ir lielākā pasaulē. Bolivuda, kas bāzēta Mumbajā, ražo komerciālās filmas hindi valodā un ir visražīgākā kino industrija pasaulē. Ir iesakņojušās tradīcijas arī kinematogrāfijai bengāļu, kannadas, malajalamas, marathi, tamilu un telugu valodās.
Indijas literatūras agrīnākie darbi bija mutveidā un tika pierakstīti tikai vēlāk. Tie bija tādi sanskrita literatūras darbi kā agrīnās Vēdas, episkās poēmas Mahābharāta un Ramajāna, drāma Abhijñānaśākuntalam (Śakuntalā atzīšana) un poēzija Mahākāvja un Sangamas literatūra tamilu valodā. Rabindranats Tagore, kas ieguva Nobela prēmija 1913. gadā, ir starp mūsu laikmeta rakstniekiem, kas darbojušies indiešu vai angļu valodā.

Sports


Attēls:IPL T20 Chennai vs Kolkata.JPG
Indijas nacionālais sporta veids ir lauka hokejs, ko pārzina un vada Indijas Hokeja federācija. Indijas lauka hokeja komanda 1975. gadā ir izcīnījusi Pasaules kauss lauka hokejā vīriešiem un 8 zelta, 1 sudraba un 2 bronzas medaļas Olimpiskās spēles. Tomēr vispopulārākais sporta veids ir krikets; Indijas kriketa izlase uzvarēja 1983. gada Pasaules kauss kriketā izcīņā un 2007. gadā ICC Pasaules Twenty20 kriketa līgā, bet 2002. gadā dalīja ICC čempionu godalgas ar Šrilanka. Kriketu Indijā un vietējās sacensības, ieskaitot Randži balvu, Dulīpas balvu, Deodharas balvu, Irani balvu un Pretendentu sēriju, pārzina Indijas Kriketa uzraudzības padome. Bez tam Indijas kriketa līga un Indijas premjerlīga organizē Twenty20 sacensības.
Pateicoties Indijas Deivisa kauss komandai, aizvien populārāks kļūst teniss. Arī futbols ir populārs sporta veids Indijas ziemeļaustrumos, Rietumbengālē, Goa un Keralā. Indijas futbola izlase vairākas reizes ir ieguvusi Dienvidāzijas Futbola federācijas kauss. Šahs, ko parasti uzskata par radušos Indijā, palielinoties Indijas lielmeistaru skaitam, arī iegūst popularitāti. Tradicionālie sporta veidi valsts mērogā ir kabaddi, kho kho un gilli-danda. Indija ir arī seno cīņas mākslu kalaripajatu un varma kalai dzimtene.
Radživa Gandija Khel Ratna (tulkojumā no hindi valodas — "sporta dārgums") un Ardžunas balva ir Indijas augstākie apbalvojumi par sasniegumiem sportā, bet Dronačarjas balva tiek piešķirta par izcilību trenera darbībā. Indija rīkoja vai piedalījās rīkošanā Āzijas spēlēs 1951. un 1982. gadā un Pasaules Kausā kriketā 1996. gadā. Ir plānots arī rīkot 2010. gada Sadraudzības spēles un 2011. gada Pasaules Kausu kriketā.

Skatīt arī


Indijas pilsētu uzskatījums

Atsauces un piezīmes


<div class="reflist4" style="height: 220px; overflow: auto; padding: 3px"></div>

Ārējās saites


http://goidirectory.nic.in Valdības portāls
http://www.tourismofindia.com/ Tourism of India – Tūrisma ministrija
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/south_asia/country_profiles/1154019.stm Country Profile: India – no BBC
http://www.countryguide.com/India/ Tūrisma informācija countryguide.com
http://www.diehardindian.com/ diehardindian.com
http://countrystudies.us/india ASV Kongresa bibliotēkas informācija
http://www.expressindia.com Indian Express – ziņas
http://www.hindustantimes.com Hindustan Times – laikraksts
http://www.timesofindia.com Times of India – laikraksts
http://www.travel-images.com/india.html Indija – fotogrāfijas
Kategorija:Indija
ace:India
af:Indië
als:Indien
am:ህንድ
an:India
ang:Indea
ar:الهند
arc:ܗܢܕܘ
arz:الهند
as:ভাৰত
ast:India
av:Хиндистан
ay:Indya
az:Hindistan
ba:Һиндостан
bar:Indien
bat-smg:Indėjė
bcl:Indya
be:Індыя
be-x-old:Індыя
bg:Индия
bh:भारत
bi:India
bjn:India
bn:ভারত
bo:རྒྱ་གར།
bpy:ভারত
br:India
bs:Indija
bug:India
ca:Índia
cbk-zam:India
cdo:Éng-dô
ce:Инди
ceb:Indya
chr:ᎢᏅᏗᎾ
ckb:ھیندستان
co:India
crh:İndistan
cs:Indie
csb:Indie
cv:Инди
cy:India
da:Indien
de:Indien
diq:Hindıstan
dsb:Indiska
dv:އިންޑިޔާ
dz:རྒྱ་གར་
ee:India
el:Ινδία
en:India
eo:Barato
es:India
et:India
eu:India
ext:La Índia
fa:هند
fi:Intia
fiu-vro:India
fo:India
fr:Inde
frp:Ende
frr:Indien
fur:Indie
fy:Yndia
ga:An India
gag:İndiya
gan:印度
gd:Na h-Innseachan
gl:India - भारत
glk:هند
gn:India
got:𐌹𐌽𐌳𐌹𐌰/India
gu:ભારત
gv:Yn Injey
ha:Indiya
hak:Yin-thu
haw:‘Īnia
he:הודו
hi:भारत
hif:India
hr:Indija
hsb:Indiska
ht:End
hu:India
hy:Հնդկաստան
ia:India
id:India
ie:India
ig:Ndia
ilo:India
io:India
is:Indland
it:India
iu:ᐃᓐᑎᐊ
ja:インド
jbo:xingu'e
jv:India
ka:ინდოეთი
kbd:Индиэ
kg:India
kk:Үндістан
kl:India
km:ឥណ្ឌា
kn:ಭಾರತ
ko:인도
krc:Индия
ks:بًارت
ku:Hindistan
kv:Индия
kw:Eynda
ky:Индия
la:India
lb:Indien
lbe:Гьиндусттан
lez:Гьиндистан
li:India
lij:India
lmo:India
ln:India
lt:Indija
ltg:Iņdeja
map-bms:India
mdf:Индие
mg:India
mi:Īnia
mk:Индија
ml:ഇന്ത്യ
mn:Энэтхэг
mr:भारत
ms:India
mt:Indja
mwl:Índia
my:အိန္ဒိယနိုင်ငံ
mzn:هند
na:Indjiya
nah:India
nap:Innia
nds:Indien
nds-nl:India
ne:भारत
new:भारत
nl:India
nn:India
no:India
nov:India
nrm:Înde
nv:Tó Wónaanídę́ę́ʼ Bitsįʼ Yishtłizhii Bikéyah
oc:Índia
or:ଭାରତ
os:Инди
pa:ਭਾਰਤ
pam:India
pap:India
pcd:Inde
pi:भारत
pih:Endya
pl:Indie
pms:India
pnb:ھندستان
ps:هند
pt:Índia
qu:Indya
rm:India
rmy:Bharat
rn:Ubuhindi
ro:India
roa-rup:India
roa-tara:Indie
ru:Индия
rue:Індія
rw:Ubuhinde
sa:भारतम्
sah:Индия
sc:Ìndia
scn:Innia
sco:Indie
sd:ڀارت
se:India
sh:Indija
si:භාරත ජනරජය
simple:India
sk:India
sl:Indija
sm:Igitia
so:Hindiya
sq:India
sr:Индија
srn:Indiakondre
ss:INdiya
stq:Indien
su:India
sv:Indien
sw:Uhindi
szl:Indyje
ta:இந்தியா
te:భారత దేశము
tet:Índia
tg:Ҳиндустон
th:ประเทศอินเดีย
tk:Hindistan
tl:Indiya
to:ʻInitia
tpi:India
tr:Hindistan
ts:India
tt:Һиндстан
ty:’Inītia
udm:Индия
ug:ھىندىستان
uk:Індія
ur:بھارت
uz:Hindiston
vec:India
vi:Ấn Độ
vo:Lindän
wa:Inde
war:Indya
wo:End
wuu:印度
xal:Энедигин Орн
xmf:ინდოეთი
yi:אינדיע
yo:Índíà
za:Yindu
zh:印度
zh-classical:印度
zh-min-nan:Ìn-tō͘
zh-yue:印度
zu:INdiya

Ķīmija

Attēls:Chemicals in flasks.jpg
Ķīmija (ēģiptiešu valoda: ''kēme'' — "''zeme''") ir zinātnes nozare, kurā pēta viela ķīmiskais sastāvs, ķīmiskās īpašības, ķīmiskās pārvērtības un ķīmiskās parādības, kas saistītas ar šīm pārvērtībām, izstrādā racionālas vielu iegūšanas un pārstrādes metodes. Tā ir viena no nozīmīgākajām un plašākajām dabaszinātne.
Galvenās ķīmijas nozares ir neorganiskā ķīmija, organiskā ķīmija, analītiskā ķīmija, fizikālā ķīmija un polimēru ķīmija. Ķīmija ir arī kā praktiska nozare (metālu iegūšana, krāsošana un tā tālāk).
Ķīmija ir veidojusies cilvēkam izzinot, novērojot un pētot dabas norises un dabas parādība. Par vienu no pirmajiem ķīmijas pielietojumiem varētu tikt uzskatīta apzināta uguns lietošana.

Vēsture


Modernā ķīmija ir tikai aptuveni divsimt gadus veca. Pirms tam ķīmija var iedalīt trīs posmos: maģija, alķīmija un "primitīvi modernajā" ķīmijā, kas bija pārejas periods no alķīmijas uz patiesi moderno ķīmiju.
Attēls:Epicurus Louvre.jpg.]]
Ķīmijas maģijas periods bija no aizvēstures līdz aptuveni 1. gadsimts sākumam. Lielākā daļā cilvēku ticēja, ka dabas procesus kontrolē gars. Viņi uzskatīja, ka tikai ar maģijas palīdzību var lūgt gariem palīdzību ikdienišķos procesos. Šajā laikā ļoti lēni attīstījās izpratne par dabu. Iespējams aptuveni pirms 9000 gadiem cilvēki izstrādāja metodes, kā droši iegūt uguns. Pakāpeniski viņi iemācījās izmantot uguni, lai apstrādātu keramika, no rūdas iegūtu metāls, kā arī pēc tam iegūtu sakausējums. Pēc tam uguns tika arī izmantots, lai ražotu stikls. Dažus ķīmiskais elements, kuri dabā bija sastopami tīrā veidā, piemēram, zelts, varš un sērs, tika augsti novērtēti viņu ķīmisko īpašību dēļ. Šis laika posms galvenokārt attiecas uz Šumera, Babilonija, Senā Ēģipte un Senā Grieķija kultūrām.
Aptuveni 400. gadā p.m.ē. grieķu filozofs Dēmokrits izvirzīja teoriju, ka visi ķermeņi sastāv no niecīgām daļiņām, t.i. atoms, kas ir radušies nejaušības dēļ, atomu virpulī. Viņa izvirzīto teoriju tajā laikā nevarēja eksperimentāli pierādīt. Citi grieķu filozofi, kā Taless un Aristotelis, arī pievērsās šim jautājumam, taču viņu teorijām ir maz kopīgu lietu ar mūsdienu ķīmijas zināšanām. Viņi uzskatīja, ka visa pamatelementi ir augsne, gaiss, ūdens un uguns (daži vēl minēja piekto elementu, kas bija kvintesence). Pēc viņu domām no šiem elementiem varēja iegūt jebkuru citu elementu. Kā piemērus viņi minēja dzelzs iegūšanu no netīras, mālainas klints un bronzas iegūšanu, sakausējot varš ar alva. Tāpēc šķita, ka kaut kādā veidā no dažādiem elementiem var iegūt arī vērtīgo zelts. Vēlāk tieši šī teorija bija alķīmijas pamatā.
Attēls:Antoine lavoisier color.jpg — cilvēks, kurš tiek uzskatīts par vienu no modernās ķīmijas pamatlicējiem.]]
Alķīmija (500. gads līdz 1500. gads).
Liek pamatus ķīmijai, filozofijai, metalurģijai, fizikai, mākslai, medicīnai un astroloģijai.
Alķīmija sākusies ar mērķi atklāt filozofu akmeni.
Rodas jatroķīmija — ķīmijas novirziens ar mērķi kalpot medicīnai (zāļu pagatavošanai).
Zinātnes veidošanās (1500. gads — 1800. gads)
Tiek izveidota pirmā zinātņu akadēmija Londona.
Tiek atklāts likums par Moltilpums.
Zinātnes nostiprināšanās (no 1800. gada).
Atklāti elementi polonijs un rādijs.
Tiek apstiprināta teorija par radioaktivitāte.
Tiek pierādīta kodola (pozitīvi lādētā) pastāvēšanu atomos, kā arī neitrons pastāvēšanu.
Izveido Mendeļejevs ķīmisko elementu periodisko tabulu.
Izgudro kā iegūt ķīmiski tīru slāpeklis.
Pierāda, ka pastāv D vitamīns.
Izstrādā, kā iegūt penicilīns.

Atsauces un piezīmes

Skatīt arī


Ķīmiskais elements
Ķīmisko elementu periodiskā tabula
:Kategorija:Ķīmiķi

Ārējās saites


http://www.factmonster.com/dk/encyclopedia/chemistry.html Chemistry ''Fact Monster'', Bērnu enciklopēdija
Kategorija:Ķīmija
af:Chemie
als:Chemie
am:የጥንተ ንጥር ጥናት
an:Quimica
ar:كيمياء
arc:ܟܝܡܝܐ
arz:كيميا
as:ৰসায়ন বিজ্ঞান
ast:Química
az:Kimya
ba:Химия
bar:Chemie
bat-smg:Kemėjė
be:Хімія
be-x-old:Хімія
bg:Химия
bjn:Kimia
bn:রসায়ন
bo:རྫས་འགྱུར་རིག་པ།
br:Kimiezh
bs:Hemija
ca:Química
cdo:Huá-hŏk
ce:Хьимийа
ceb:Kimika
ckb:کیمیا
co:Chimica
cs:Chemie
csb:Chemijô
cv:Хими
cy:Cemeg
da:Kemi
de:Chemie
diq:Kimya
dv:ކީމިއާއީ އިލްމު
el:Χημεία
en:Chemistry
eo:Kemio
es:Química
et:Keemia
eu:Kimika
ext:Química
fa:شیمی
fi:Kemia
fiu-vro:Keemiä
fo:Evnafrøði
fr:Chimie
frp:Ch·imie
frr:Kemii
fur:Chimiche
fy:Skiekunde
ga:Ceimic
gan:化學
gd:Ceimigeachd
gl:Química
gn:Kimikuaa
gu:રસાયણ શાસ્ત્ર
gv:Kemmig
ha:Kimiya
hak:Fa-ho̍k
haw:Kemika
he:כימיה
hi:रसायन शास्त्र
hif:Rasayan vigyan
hr:Kemija
ht:Chimi
hu:Kémia
hy:Քիմիա
ia:Chimia
id:Kimia
ie:Chimie
ilo:Kímika
io:Kemio
is:Efnafræði
it:Chimica
ja:化学
jbo:xumske
jv:Kimia
ka:ქიმია
ki:Kemu
kk:Химия
km:គីមីវិទ្យា
kn:ರಸಾಯನಶಾಸ್ತ್ರ
ko:화학
ku:Kîmya
kw:Kymystry
ky:Химия
la:Chemia
lad:Kemika
lb:Chimie
lez:Химия
li:Chemie
lmo:Chímica
ln:Kémi
lo:ເຄມີສາດ
lt:Chemija
map-bms:Kimia
mdf:Кимиесь
mg:Simia
mi:Mātauranga matū
mk:Хемија
ml:രസതന്ത്രം
mn:Хими
mr:रसायनशास्त्र
ms:Kimia
mt:Kimika
mwl:Química
my:ဓာတုဗေဒ
nds:Chemie
nds-nl:Scheikunde
ne:रसायनशास्त्र
new:रसायनशास्त्र
nl:Scheikunde
nn:Kjemi
no:Kjemi
nov:Kemie
nrm:Chimie
nso:Khemise
oc:Quimia
or:ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ
os:Хими
pa:ਰਸਾਇਣ ਵਿਗਿਆਨ
pcd:Kémie
pih:Kemistrii
pl:Chemia
pnb:کیمسٹری
ps:کيميا
pt:Química
qu:Chaqllisinchi
ro:Chimie
ru:Химия
rue:Хемія
sa:रसतन्त्रम्
sah:Химия
sc:Chìmica
scn:Chìmica
sco:Chemistrie
sd:ڪيمياءي علم
sh:Kemija
si:රසායන විද්‍යාව
simple:Chemistry
sk:Chémia
sl:Kemija
sm:Kemisi
sn:Chemishonga
so:Kimisteri
sq:Kimia
sr:Хемија
ss:Ikhemisi
stq:Chemie
su:Kimia
sv:Kemi
sw:Kemia
szl:Chymijo
ta:வேதியியல்
te:రసాయన శాస్త్రము
tg:Кимё
th:เคมี
tk:Himiýa
tl:Kimika
tr:Kimya
tt:Ximiä
uk:Хімія
ur:کیمیاء
vec:Chìmega
vi:Hóa học
vo:Kiemav
war:Kímika
xh:IKhemistri
yi:כעמיע
zea:Scheikunde
zh:化學
zh-classical:化學
zh-min-nan:Hoà-ha̍k
zh-yue:化學

Kokle


Attēls:1991 CPA 6373.jpgs 6 stīgu kokle un citi instrumenti Padomju Savienība Pastmarka]]
Attēls:Lithuanian musicians Rasa.jpg.]]
Kokle (kokles) ir sens balti izcelsmes Muzikas instrumenti, ko apliecina saglabājušās liecības. Pirmās rakstītās ziņas par kokļu spēlmaņiem saglabājušās jau no 15. gadsimts. Kokles no baltu ciltīm aizguvušas tuvumā dzīvojošās somugri (piemēram, lībieši kāndla, somi kantele, igauņi kannele u.c.) un slāvi ciltis (krievi gusļi).
Kokle ir stīgu strinkšķināmais instruments. To spēlējot liek klēpī vai uz galda, ar labo roku tiek radīta stīgu vibrācija, tātad skaņa, bet ar kreiso tiek klusinātas nevajadzīgās stīgas. Kokles skaņojumi bijuši dažādi, pārsvarā diatoniski. Apakšējā stīga parasti pilda burdona funkciju - tā skan visu laiku.
Kokle ir veidota no izdobta trapecveida korpusa, kas pārsegts ar plānu dēlīti - deku. Stīgu tapas darinātas no koka un iestrādātas korpusa platākajā galā paralēli tā malai. Šaurākajā malā iestrādāts metāla stienītis, ap kuru aptītas zarnu, augu šķiedras, misiņš vai tērauds stīgas. Tradicionāli bijušas 6-9 stīgas, vēlāk arī padsmit.

Kokļu veidi


Kurzemes kokle


Kurzeme spēlētas un darinātas kokles bez spārna, ar dažādiem ornamentiem un grebumiem.

Latgales kokle


Latgales koklēm ir spārns, kas pastiprina skaņu un izmantojams arī kā rokas balsts. Salīdzinot ar Kurzemes koklēm, to apdare ir mazāk rūpīga, tās ir lielākas, smagākas, ar atturīgu rotājumu.
Augšzemē un Vidzeme spēlētas abu veidu kokles, kā arī radušās starpformas, piemēram, kokles ar knābveida spārnu.
19. gadsimts beigās kokļu būves tradīcijas ietekmēja no Rietumeiropas ienākušās Citara. Tādējādi radās tā sauktās cītarkokles - kokles ar lielāku, cītarveidīgu korpusu, tērauda tapām un lielāku stīgu skaitu.

Atsauces


Kategorija:Mūzikas instrumenti
bat-smg:Konklē
cs:Kokle
en:Kokle
pl:Kokle
sv:Kokle

Korelācija

Korelācija jeb saistība ir mērījums, kas parāda divu vai vairāku mainīgo saistību (t.i., vai, mainoties vienam mainīgajam, izmainās arī otrs). Absolūta korelācija (r=1.00 vai r=-1.00) var tikt citādi attēlota kā ''y = a + bx''. Tomēr statistikā parasti nemēdz būt tik absolūtas sakarības. Tā vietā nosaka ''sakarības ciešumu'', ko izsaka ar koeficientu ''r'' robežās -1;1. Ja koeficients tuvojas r=1.00, tad saka, ka, palielinoties vienam, palielinās arī otrs, bet, tuvojoties r=-1.00 - palielinoties vienam, otrs samazinās. Ja r=0 vai tuvu tam, tad ne par kādu sakarību nevar būt ne runas.
Tas, vai korelācijas koeficientu var uzskatīt par statistiski nozīmīgu, ir atkarīgs no izlases apjoma (citiem vārdiem - no rezultātu ticamības). Ja izlases apjoms ir 3, tad par statistiski nozīmīgu var saukt rezultātu ''r=0.805'', ja apjoms ir 30, tad šis skaitlis ir ''r=0.296'', bet ja izlasē ir 500 cilvēku, tad statistiski nozīmīgs ir jau ''r=0.073''.
Citā aspektā runā par sakarības ciešumu. Neatkarīgi no izlases apjoma līdz 0,2 korelācija ir ļoti vāja, no 0,2 — 0,4 korelācija ir vāja, no 0,4 — 0,7 korelācija ir vidēji cieša, virs 0,7 korelācija ir cieša.
Spīrmena rangu korelācijas koeficients
Kategorija:Statistika
ar:ارتباط (إحصاء)
az:Korrelyasiya
bg:Корелация
ca:Correlació
cs:Korelace
da:Korrelation
de:Korrelation
en:Correlation and dependence
eo:Korelacio
es:Correlación
eu:Korrelazio
fa:ضریب همبستگی
fi:Korrelaatio
fr:Corrélation (statistiques)
he:מתאם
hu:Korreláció
id:Korelasi
it:Correlazione (statistica)
jv:Analisis korélasi
ko:상관분석
ky:Корреляция
lt:Koreliacija
nl:Correlatie
nn:Korrelasjon
no:Korrelasjon
pl:Współczynnik korelacji
pt:Correlação
ru:Корреляция
simple:Correlation
sk:Korelácia (štatistika)
sl:Korelacija
sr:Корелација
su:Korélasi
sv:Korrelation
th:สหสัมพันธ์
tr:Korelasyon
uk:Кореляція
ur:Correlation
vi:Hệ số tương quan
zh:相关

Lingvistiskās relativitātes teorija

Lingvistiskās relativitātes teorija ir psiholingvistikas teorija, kas paredz, ka cilvēkam domāšanas procesi notiek viņam zināmās valodas vai vairāku zināmo valodu un kultūra ietvaros — to, ka valodas ietekmē cilvēka domāšanas potenciāls iegūst noteiktu virzienu. Ja kādā valodā, atšķirībā no citām, nav laika izteiksmes (piemēram, Hopi indiāņu valodā), tad šīs valodas lietotājiem būs grūti ne vien izteikties, bet arī domāt Nākotne (valoda) vai Pagātne (valoda) kategorijās.

Attīstība


Bendžamins Lī Vorfs (1897 — 1941), kurš, par spīti tam, ka nebija ieguvis atbilstošu zinātnisku izglītību un kura teorijas zinātnisko noformējumu palīdzēja izveidot antropologs profesors Edvards Sēpirs, izveidoja vienu no interesantākajām un populārākajām Psiholingvistika teorijām.
Vorfs uzsver to, ka, ja nav zināmi izņēmumi, tad arī nav iespējams saskatīt likumsakarību. Viņš min populāro izteicienu, ka izņēmums pierāda likumsakarību, to saistot ar situāciju, kurā kāds hipotētisks cilvēks vai vesela cilvēku rase redz tikai zilo krāsu, līdz ar to jēdziens "zils", lai gan viņu valodā tam ir denotāts, tomēr nevar tikt uztverts, jo nav iespējams šo jēdzienu pretnostatīt kādam citam. No viņa teiktā var secināt, ka bērns, kurš, mācoties savu pirmo valodu, lielākoties nemaz nezina par citu valodu eksistenci, to nemaz nespēj uztvert kā valodu, bet pieņem to kā neaizvietojamus objektu un parādību nosaukumus. Tas, ka bērns patiešām uztver valodas vārdus kā neaizvietojamus nosaukumus, tiek pierādīts arī Ļeva Vigotska pētījumos. Vorfs savos apgalvojumos iet vēl tālāk un apgalvo:
<blockquote>
"ideju formulēšanās nav neatkarīgs process, racionāls šī vārda vēsturiskajā nozīmē, bet ir daļa no konkrētās gramatikas un lielākā vai mazākā mērā dažādās gramatikās ir atšķirīga"
</blockquote>
Viņš norāda arī iemeslu, kāpēc zinātne mūsdienās visā pasaulē tomēr virzās līdzīgā virzienā:
<blockquote>
"Tas, ka modernās Turcijas vai Ķīnas zinātnieki apraksta pasauli tajos pašos jēdzienos kā Rietumi zinātnieki, nozīmē, protams, vienīgi to, ka viņi ir pārņēmuši rietumu spriešanas sistēmu pašos pamatos, nevis to, ka viņi šo sistēmu ir apstiprinājuši paši savos novērojumos."
</blockquote>

Vēsture


Tiek uzskatīts, ka teorijas pamatā bijusi Vorfa ilgstošā interese par Hopi indiāņi, kā arī viņa Acteki un Maiji kultūras studijas. Tomēr saknes šai teorijai meklējamas arī Eiropas civilizācijas vēsturē, kur līdzīgas domas parādījušās jau filologa Vilhelms fon Humbolts laikā. Savā rakstā "Par salīdzinošām valodu studijām attieksmē uz dažādiem valodas attīstības posmiem" viņš norāda:
<blockquote>
"Domāšana nav atkarīga tikai no valodas vispār, līdz zināmai pakāpei tā ir atkarīga no katras atsevišķās konkrētās valodas (..) Daudz ir tādu jēdzienu un arī gramatisko īpatnību, kas tik cieši ieaudušies savas valodas individualitātē, ka nav iespējams ne tos saistīt daudzajās svārstībās tikai ar iekšējās uztveres pavedienu, ne arī bez pārveidojuma pārtulkot citā valodā".
<br />(Humbolts, Izlase)
</blockquote>
Filozofijas vēsturē līdzīgu domu ir izteicis arī Ludvigs Vitgenšteins:
<blockquote>
"Manas valodas robežas apzīmē manas pasaules robežas."
<br />( Wittgenstein, Tractatus)
</blockquote>
Pats Vorfs nekad nav uzrakstījis kādu konkrētu grāmatu, kurā būtu izklāstīti teorijas pamatprincipi, visa informācija par viņa teoriju veidojas no atsevišķiem viņa rakstiem Amerikas psiholoģijas žurnālos, kā arī no sarakstes ar zinātniekiem. Tā arī nav iespējams precīzi noteikt, vai Vorfs ir pieņēmis t.s. teorijas stingrā determinisma variantu vai akceptējis vājā determinisma variantu, kas nozīmē uzskatu, ka šī teorija ir tikai viens no galvenajiem faktoriem, bet ne vienīgais cilvēka domāšanu ietekmējošais.
Kategorija:Valodniecība
Kategorija:Filozofija
be-x-old:Гіпотэза Сэпіра-Ўорфа
bg:Хипотеза на Сапир — Уорф
br:Damkan Sapir ha Whorf
ca:Hipòtesi de Sapir-Whorf
cs:Sapir-Whorfova hypotéza
cy:Damcaniaeth Sapir-Whorf
da:Sapir-Whorf-hypotesen
de:Sapir-Whorf-Hypothese
el:Γλωσσική σχετικότητα
en:Linguistic relativity
eo:Hipotezo de Sapir-Whorf
es:Hipótesis de Sapir-Whorf
et:Keeleline relativism
fa:فرضیه ساپیر-وورف
fi:Sapirin–Whorfin hypoteesi
fr:Hypothèse Sapir-Whorf
he:היפותזת ספיר-וורף
hu:Sapir–Whorf-hipotézis
ia:Hypothese de Sapir-Whorf
io:Hipotezo di Sapir-Whorf
it:Ipotesi di Sapir-Whorf
ja:サピア=ウォーフの仮説
ka:სეპირ-უორფის ჰიპოთეზა
kk:Сепир — Уорф болжамы
ko:사피어-워프 가설
nl:Sapir-Whorfhypothese
nn:Sapir-Whorf-hypotesen
no:Sapir-Whorf-hypotesen
pl:Hipoteza Sapira-Whorfa
pt:Hipótese de Sapir-Whorf
ro:Ipoteza Sapir-Whorf
ru:Гипотеза Сепира — Уорфа
simple:Sapir-Whorf hypothesis
sk:Sapirova-Whorfova hypotéza
sl:Sapir-Whorfova hipoteza
sr:Сапир-Ворфова хипотеза
stq:Sapir-Whorf Hypothese
sv:Sapir–Whorf-hypotesen
tr:Sapir-Whorf hipotezi
uk:Гіпотеза Сепіра-Ворфа
vi:Giả thuyết Sapir-Whorf
zh:薩丕爾-沃夫假說

Loģika

Loģika ir zinātne par jēdziens un spriedums uzbūvi un to savstarpējām likumsakarībām.

Nozares


Dialektiskā loģika
Formālā loģika
Matemātiskā loģika

Radniecīgās nodaļas


Filozofija
Psiholoģija
Kategorija:Loģika
Kategorija:Matemātika
af:Logika
als:Logik
am:ስነ አምክንዮ
an:Lochica
ar:منطق
arz:منطق
az:Məntiq
ba:Логика
bat-smg:Luogėka
be:Логіка
be-x-old:Лёгіка
bg:Логика
bn:যুক্তি
bs:Logika
ca:Lògica
cbk-zam:Logica
ckb:لۆژیک
co:Logica
cs:Logika
cv:Логика
da:Logik
de:Logik
el:Λογική
en:Logic
eo:Logiko
es:Lógica
et:Loogika
eu:Logika
ext:Lógica
fa:منطق
fi:Logiikka
fiu-vro:Loogiga
fr:Logique
fy:Logika
gan:邏輯學
gl:Lóxica
he:לוגיקה
hi:तर्कशास्त्र
hif:Logic
hr:Logika
hu:Logika
hy:Տրամաբանություն
ia:Logica
id:Logika
ie:Logica
ig:Ómárí
io:Logiko
is:Rökfræði
it:Logica
ja:論理学
jbo:logji
ka:ლოგიკა
kk:Логика
ko:논리학
ky:Логика
la:Logica
lb:Logik
lbe:Мантикь
lt:Logika
mk:Логика
ml:തർക്കശാസ്ത്രം
ms:Logik
mwl:Lógica
my:ယုတ္တိဗေဒ
nds:Logik
new:तर्क
nl:Logica
nn:Logikk
no:Logikk
nov:Logike
oc:Logica
pl:Logika
pnb:منطق
ps:سولپوهنه
pt:Lógica
ro:Logică
ru:Логика
rue:Лоґіка
sah:Логика
scn:Lòggica
sh:Logika
simple:Logic
sk:Logika
sl:Logika
sq:Logjika
sr:Логика
su:Logika
sv:Logik
ta:ஏரணம்
tg:Мантиқ
th:ตรรกศาสตร์
tk:Logika
tl:Lohika
tpi:Lajik
tr:Mantık
uk:Логіка
ur:منطق
uz:Mantiq
vi:Logic
wa:Lodjike
war:Lohika
yi:לאגיק
yo:Ọgbọ́n
zh:逻辑
zh-classical:理則
zh-min-nan:Lô-chek
zh-yue:邏輯學

Palīdzība:Īsa lietošanas pamācība


Šajā lapā atrodams īss pārskats pār vienkāršākajām Vikipēdijas lietošanas īpatnībām. Ja Tev rodas kādi jautājumi, uzdod tos šīs lapas diskusiju lapā!

Vienkāršas lapas izveide vai izmainīšana

Jaunas lapas izveide


Lai izveidotu jaunu lapu, ieraksti meklētājā šīs lapas nosaukumu. Ja lapa ar šādu nosaukumu vēl nav izveidota, sarkaniem burtiem parādīsies iespēja "izveidot jaunu rakstu ar šādu virsrakstu". Uzklikšķini uz šīs saites!

Lapas izmainīšana


Lai izmainītu kādu lapu, jānospiež "rediģēt" augšējā horizontālajā izvēlnē.

Treknināta teksta lietojums


Treknināti (bold) jāraksta tikai lapas nosaukums, kad tas pirmoreiz minēts tekstā (parasti — pirmajā teikumā). Pirmajā teikumā vēlams īsi paskaidrot, par ko būs raksts (piemēram, "Ekspresionisms (no — ‘izteiksme’) ir mākslas kustība, kas radās 20. gadsimta sākumā Vācijā."), savukārt pēcāk vēl dažos teikumos to paskaidrot precīzāk.

Autortiesības


Neievieto tekstu, uz kuru attiecas autortiesības (ja vien nav saņemta rakstiska atļauja tekstu lietot)! Ja teksts jau atrodams kādā vietā Internetā, ļoti iespējams, uz to attiecas autortiesības.

Iekšējo saišu pievienošana


Kad esi rakstu uzrakstījis, ievieto Vikipēdijas iekšējās saites. Tās jāveido uz jēdzieniem, par kuriem, Tavuprāt, Vikipēdijā būtu jābūt atsevišķam rakstam. Piemēram, ja esi uzrakstījis: "Hinduisms (सनातन धर्म) ir viena no senākajām reliģijām, kurām ir sekotāji mūsdienās.", — vajadzētu izveidot saiti uz rakstu "Reliģija" (pat tad, ja tāds vēl nav uzrakstīts!). Lai to izdarītu, iezīmē vārdu "reliģijām", nospied trešo pogu tajā pogu rindā, ko redzi, kad atrodies "rediģēt" lapā, un pirms "reliģijām" ieraksti "reliģija|", lai rezultāts izskatītos šādi: <nowiki>reliģija</nowiki>. Tekstā vārds (vai vārdu savienojums) būs pareizajā locījumā, savukārt saite vedīs uz lapu, kuras nosaukums būs nominatīvā. Vārdu vari pats ielikt kvadrātiekavās, neizmantojot šo pogu.
Virsrakstos iekšējās saites neliek.

Virsrakstu veidošana


Vikipēdijā iespējams veidot dažādu pakāpju virsrakstus. Rakstā vienmēr sākumā jāizmanto otrās pakāpes virsraksti (pirmās pakāpes virsraksts ir raksta nosaukums), pēc tam (apakšnodaļām) - trešās pakāpes virsraksti un tā tālāk. Lai izveidotu otrās pakāpes virsrakstu, jāraksta šādi: <nowiki>== Virsraksta teksts ==</nowiki>, savukārt, lai izveidotu trešās pakāpes virsrakstu - <nowiki>=== Virsraksta teksts ===</nowiki> u.tml.

Kategoriju pievienošana


Pēc teksta pievieno raksta kategoriju. Piemēram, rakstam "Afrodīte" būtu jāatrodas kategorijā "Grieķu dievi". Kategoriju pievieno, rakstot šādu tekstu: <nowiki>Kategorija:Grieķu dievi</nowiki>. Mainās daļa "Grieķu dievi" - atkarībā no vēlamā kategorijas nosaukuma. Vienam rakstam var būt arī vairākas kategorijas.
Kategorijas kopā veido kategoriju koku, tāpēc katram noteiktam rakstam jāpievieno specifiskākā kategorija, kas uz to attiecas. Piemēram, rakstam par kādu impresionisma mākslas īpatnību jāpievieno kategorija "Impresionisms", šai kategorijai savukārt – kategorija "Mākslas virzieni", bet tai – "Māksla". Rakstam šajā gadījumā nevajag pievienot kategoriju "Māksla"!

Starpvikipēdiju (''starpviki'') saišu pievienošana


Ja iespējams, pievieno arī starpvikipēdiju saites — dodies uz rakstu par attiecīgo tematu citas valodas Vikipēdijā un nospied "rediģēt / edit". Lapas apakšā tu atradīsi sarakstu, kas izskatīsies aptuveni šādi:
:::<nowiki>ca:Hinduisme</nowiki>
:::<nowiki>da:Hinduisme</nowiki>
:::<nowiki>de:Hinduismus</nowiki>
:::<nowiki>et:Hinduism</nowiki>
Nokopē visu sarakstu un ievieto izveidotās lapas apakšā. Pievieno saiti uz to Vikipēdiju, no kuras ņēmi sarakstu (piemēram, <nowiki>en:Hinduism</nowiki>). Vikipēdijai, no kuras ņēmi saites, pievieno saiti uz attiecīgo rakstu latviešu Vikipēdijā! Saišu saraksts pēc saglabāšanas būs redzams apakšā pa kreisi.

Ārējo saišu pievienošana


Ārējās saites ir saites uz interneta lapām, kas nav veidotas Vikipēdijas ietvaros. Tās jānorāda īpašā sadaļā ("Ārējās saites"). Izņemot gadījumus, kad tiek veidotas atsauces, ārējās saites drīkst atrasties tikai šajā sadaļā.
Lai ievietotu lapā norādi uz kādu interneta lapu ārpus Vikipēdijas, raksti šādi: <nowiki>http://www.citalapa.com Cita lapa</nowiki>. Ievēro, ka šoreiz jāliek tikai vienkārtīgas kvadrātiekavas un starp adresi un vēlamo nosaukumu ir liekama vienkārša atstarpe.

Kopsavilkums


Virs pogām "Saglabāt lapu" un "Parādīt pirmskatu" atrodas logs, kurā vēlams ierakstīt, kā esi attiecīgo rakstu izmainījis. Informācijai nav jābūt garai, bet izsmeļošai un skaidrai.

Attēlu ievietošana

Autortiesības


Arī uz attēliem var attiekties autortiesības! Visērtāk ir attēlus ņemt no citu valodu Vikipēdijām (jo, ja attēls atrodas tur, tā autortiesību statuss parasti ir noskaidrots).

Attēlu augšupielādēšana


Lai augšupielādētu attēlu, izvēlnē pa kreisi jāizvēlas "Augšuplādēt failu". Datorā jāatrod un jāielādē attiecīgais fails, obligāti norādot attēla izcelsmi. Failus ielādēt var tikai lietotāji, kuri grupā ir automātiski apstiprināti lietotāji (''autoconfirmed users''), t.i., tādi, kuri grupā automātiski nonāk četras dienas pēc reģistrācijas un ir veikuši vismaz 10 izmaiņas.
Ieteicamie failu formāti ir:
JPEG — ja tā ir fotogrāfija;
PNG vai GIF — ja tas ir zīmējums vai kāda ikona;
SVG — ja tas ir vektorgrafikas attēls;
OGG — ja tas ir skaņas fails.
Attēli nav jāielādē, ja tie jau ir :commons:Sākumlapa — tādā gadījumā attiecīgā attēla nosaukumu (<nowiki>Image:Nosaukums.jpg</nowiki> u.tml.) var izmantot visu valodu Vikipēdijās. To, vai attēls ir Vikikrātuvē, var noskaidrot attēla apraksta lapā (ko atver, uzklikšķinot uz attēla).

Attēla ievietošana


Lai ievietotu attēlu kādā rakstā, jānospiež sestā poga pogu rindā, kuru redzat tad, kad izmaināt kādu lapu. Parādīsies <nowiki>Attēls:Piemers.jpg</nowiki>. Starp kvadrātiekavām ieraksti to attēla nosaukumu, kurš parādījies pēc faila augšupielādēšanas!

Attēla lieluma mainīšana


Lai izmainītu attēla lielumu, pēc attēla nosaukuma, bet pirms otrajām kvadrātiekavām, raksti <nowiki>|thumb|200px</nowiki>. Neaizmirsti starp attēla nosaukumu un "thumb" ievietot |! Koriģējot pikseļu (px) skaitu, mainīsies attēla lielums. Izvēlies piemērotāko, aplūkojot lapas pirmskatu!

Attēla paraksts


Lai attēlam pievienotu parakstu, pirms otrajām kvadrātiekavām raksti | un vēlamo parakstu.

Saziņa starp lietotājiem

Raksta apspriešana


Lai sazinātos ar citiem lietotājiem, nekad neizmanto rakstu lapas, bet gan diskusiju lapas! Lai apspriestu noteiktu rakstu, vēlams izmantot attiecīgā raksta diskusijas lapu. Lai tur atstātu savu komentāru, uzklikšķini uz "diskusija" (pa kreisi no "rediģēt"), tad - uz "rediģēt" (tiks izmainīta diskusiju lapa) vai "+" (ja vēlies sākt jaunu diskusijas tematu).

Saziņa ar noteiktu lietotāju


Ja vēlies sazināties ar noteiktu lietotāju, lieto šī lietotāja diskusiju lapu tādā pašā veidā, kā aprakstīts iepriekš. Jebkura lietotāja diskusiju lapu vari atrast, adrešu logā ierakstot <nowiki>"http://lv.wikipedia.org/wiki/Lietotāja_diskusija:abc"</nowiki> ("abc" jānomaina pret attiecīgā lietotāja vārdu). Vari arī Special:RecentChanges logā atrast vajadzīgo lietotāju un uzklikšķināt uz "diskusija" saites aiz lietotāja vārda.
Ja kāds lietotājs atstājis Tev ziņu Tavā diskusiju lapā un ir pamats domāt, ka viņš drīzumā no jauna neapskatīs šo lapu, atbildi viņam viņa diskusiju lapā, lai viņš redzētu paziņojumu, ka saņēmis jaunu vēstījumu.

Parakstīšanās


Pieklājīgi ir savus komentārus parakstīt. Lai to izdarītu, rīku joslā, kas redzama, kad izmaini kādu lapu, jānospiež poga Attēls:Vector toolbar signature button.png. Tad parādīsies simboli <nowiki>--~~~~</nowiki> (ja vēlies, vari šo simbolu kombināciju ierakstīt arī ar roku!). Kad lapu būsi saglabājis, citi lietotāji redzēs Tavu lietotājvārdu un ziņas atstāšanas laiku.

Vikipēdijas vadlīnijas

Neitrāls skatupunkts


Raksta stilam jābūt enciklopēdiskam un neitrālam. Rakstā nedrīkst būt atbalstīts kāds noteikts uzskats. Ja raksta saturs ir strīdīgs, rakstā jāatspoguļo abu pušu viedokļi.

Informācijas uzticamība


Raksta informācijai jābūt pārbaudāmai. Pārbaudīšanai var lietot dažādas metodes - ja iespējams, drukātus avotus (priekšroka tiek dota zinātniskiem avotiem), taču arī, piemēram, "Google" meklēšana (piemēram, lai noteiktu, vai raksta temats vispār ir gana nozīmīgs, lai to ievietotu Vikipēdijā).

Stils


Teksts jāsadala rindkopās, ko atdala ar tukšu rindiņu (rindkopas sākumā nevajag atkāpi!).
Virsrakstos nedrīkst būt saites.
Raksts jāsāk ar lielo burtu.
Raksta nosaukumam jābūt vienskaitlī, ja vien tas nav sugas nosaukums vai kāds cits nosaukums, kas prasa daudzskaitli.
Rakstā jāierobežo saīsinājumu lietojums (piemēram, visa teksta garumā jāraksta teksta pamatvārds, to nedrīkst aizstāt ar kādu simbolu).
Jālieto gramatiski iespējami pareiza valoda (ja tā ir pārāk slikta, raksts var tikt dzēsts).
Nedrīkst ievietot tekstu svešvalodās.

Skatīt arī


Palīdzība:Saturs
Vikipēdija:Vikispeciālisti
Kategorija:Vikipēdijas Palīdzība

Literatūra


Ar jēdzienu "literatūra" (Latīņu valoda ''littera'' 'burts') tā plašākā izpratnē saprot visu cilvēces uzrakstīto teksts kopumu ar māksliniecisku vai sabiedrisku nozīmi. Literatūra tiek iedalīta daiļliteratūra, zinātniskā literatūra un publicistika. Šaurākā nozīmē jēdziens "literatūra" apzīmē mākslas veidu - daiļliteratūru.

Literatūras pirmsākumi


Literatūras pirmsākumi meklējami mutvārdu mitoloģijas un folkloras tradīcijās. Par pirmo zināmo literāro darbu tradicionāli uzskata Babilona "Poēma par Gilgamešu" (ap 3. g.t. p.m.ē.). 5.-2. gs. p.m.ē. Indija pierakstīts eposs "Rāmājana", bet ap 5. gs. p.m.ē. - otrs lielākais eposs literatūras vēsturē "Mahābhārata" (tajā ir aptuveni 2,5 miljoni vārdu).
Rietumu literatūras sākumi datējami ar 8. gs. p.m.ē., kad Senā Grieķija dzimst antīkā literatūra. Šajā laikā tapuši Homērs piedēvētie eposi "Iliāda" un "Odiseja" un Hēsiods eposi "Teogonija" un "Darbi un dienas". Antīkā literatūra uzskatāma par visas Rietumu literatūras pamatu - neviena no nacionālajām Eiropas literatūrām nav veidojusies bez antīkās literatūras ietekmes. Sākotnēji gan lielāka loma ir romiešu literatūrai, kas, jāatzīst, bieži tikai atdarina sengrieķu literatūru.

Daiļliteratūras veidi


Vēsturiski izveidojušies četri literatūras pamatveidi:
dzeja jeb lirika,
proza jeb epika,
dramaturģija,
liroepika.
Dzeja parasti ir rakstīta saistītā valodā, tai raksturīgs dalījums rindās, valodas ritms, subjektīvu pārdzīvojumu paudums, biežs un daudzveidīgs mākslinieciskās izteiksmes līdzekļi un retoriskās figūras izmantojums. Pastāv dažādi mēģinājumi klasificēt dzeju, taču neviens no tiem nespēj aptvert dzeju pilnībā. Dzeju var mēģināt klasificēt pēc tās tematikas (filosofiskā, meditatīvā, liriskā dzeja u.tml.), pēc vārsma (metriskā dzeja, toniskā dzeja, sillabiskā dzeja, sillabotoniskā dzeja dzeja, brīvās vārsmas, verlibrs), strofikas, formas (t.s. tradicionālās formas ir, piemēram, epigramma, elēģija, idille, oda u.c.) un citādi. Tā kā 20. un 21.gs. literatūrā lielākoties vērojama atteikšanās no tradicionālu formu, vārsmojuma un strofikas izmantošanas, šī laika dzejas klasifikācija pēc šādiem principiem ļoti bieži ir neiespējama.
Proza ir rakstīta nesaistītā valodā, tās raksturīgas iezīmes ir sižets, mazāka tēlainība nekā dzejai (tomēr bieži vien, it īpaši 20. gs., proza var būt arī nesižetiska vai ļoti tēlaina). Tradicionālie prozas pamatžanri ir romāns, stāsts, novele, literārā pasaka, eseja, miniatūra, tēlojums, humoreska. Taču 20. un 21.gs. literatūrā vērojama prozas žanru robežu izplūšana un žanru hibridizācija. Piemēram, 20.gs. pirmās puses avangards literatūras virzieni apzināti, lai paustu noliedzošu attieksmi pret tradiconālo literatūru un paplašinātu mākslinieciskās ekspresijas iespējas, radīja literatūru, kas neiekļaujas tradiconālo literatūras žanru sistēmā. 20.gs. otrajā pusē literatūras žanru sistēmu turpināja destabilizēt postmodernisms literatūra.
Dramaturģijas darbi (lugas) pamatā ir rakstīti sarunu formā un paredzēti iestudēšanai teātris. Dramaturģijas pamatžanri ir traģēdija, drāma, traģikomēdija, komēdija.
Liroepika apvieno dzejas un prozas (dažreiz arī dramaturģijas) iezīmes: tā rakstīta saistītā valodā un ir vēstījoša un sižetiska. Liroepikas pamatžanri ir eposs, poēma, balāde, sāga, fabula.

Literatūrzinātne


Attēls:Stillboo.jpg
Literatūrzinātne pēta daiļliteratūru dažādos aspektos. Latviešu tradīcijā, balstoties uz vācu tradīciju, literatūrzinātnei ir trīs savstarpēji cieši saistītas apakšnozares:
literatūras vēsture,
literatūras teorija,
literatūras kritika.
Šāds literatūrzinātnes modelis izveidojās Vācijā 19.gs. un ir nostiprinājies ne tikai Latvijā, bet arī Krievijā un vairākās citās Austrumeiropas valstīs.
Literatūrzinātnes pirmsākumi rodami jau Senajā Grieķijā (Aristotelis "Poētika", 4. gs. p.m.ē.), tā attīstās Senajā Romā (Horācijs), Renesanses (Frančesko Petrarka) un klasicisms (Nikolā Bualo) laikmeta Eiropā, arī 19. gadsimtā. Literatūrzinātne - īpaši teorija un kritika - spēcīgi izmainās 20. gadsimtā, izveidojoties tādiem Humanitārās zinātnes virzieniem kā hermeneitika, strukturālisms un poststrukturālisms. Ļoti liela nozīme ir arī Zigmunds Freids psihoanalīzei un Karls Gustavs Jungs dzīļu psiholoģijai.

Skatīt arī


Hronoloģisks nozīmīgāko literātu uzskaitījums
Latvijas Literatūras centrs

Ārējās saites


http://www.kirjasto.sci.fi/indeksi.htm Pegasos Author's Calendar (angļu valodā)
http://www.litencyc.com/php/pinit.php The Literary Encyclopedia (angļu valodā)
http://www.gutenberg.org/ Project Gutenberg (angļu valodā)
http://lib.ru/ Moškova bibliotēka (krievu valodā)
http://artefact.lib.ru/cgi/library.pl?view=abc&letter=1 Artefact: Online Library (literatūra dažādās valodās)
http://www.fh-augsburg.de/~harsch/augustana.html Bibliotheca Augustana
http://www.ailab.lv/Teksti/saturs.htm Latviešu klasiķu teksti
http://satori.lv/index.php Literatūras un filosofijas portāls Satori.lv
Kategorija:Literatūra
af:Letterkunde
am:ሥነ ጽሑፍ
an:Literatura
ar:أدب
as:সাহিত্য
ast:Lliteratura
ay:Qillqatata
az:Ədəbiyyat
ba:Әҙәбиәт
bar:Literadua
bat-smg:Literatūra
be:Літаратура
be-x-old:Літаратура
bg:Литература
bn:সাহিত্য
bo:རྩོམ་རིག་ཡི་གེའི་རིག་པ།
br:Lennegezh
bs:Književnost
ca:Literatura
ceb:Katitikan
co:Littiratura
cs:Literatura
csb:Lëteratura
cv:Литература
cy:Llenyddiaeth
da:Litteratur
de:Literatur
diq:Edebiyat
dv:އަދަބިއްޔާތު
el:Λογοτεχνία
en:Literature
eo:Literaturo
es:Literatura
et:Kirjandus
eu:Literatura
ext:Literatura
fa:ادبیات
fi:Kirjallisuus
fiu-vro:Kirändüs
fo:Bókmentir
fr:Littérature
frp:Litèratura
frr:Literatuur
fur:Leterature
fy:Literatuer
ga:Litríocht
gan:文學
gd:Litreachas
gl:Literatura
gn:Ñe'ẽporãhaipyre
gv:Lettyraght
hak:Vùn-ho̍k
haw:Moʻokalaleo
he:ספרות
hi:साहित्य
hif:Literature
hr:Književnost
ht:Literati
hu:Irodalom
hy:Գրականություն
ia:Litteratura
id:Sastra
ie:Literatura
io:Literaturo
is:Bókmenntir
it:Letteratura
ja:文学
jv:Sastra
ka:ლიტერატურა
kaa:A'debiyat
kab:Tasekla
kk:Әдебиет
ko:문학
koi:Лыддьӧтан
krc:Адабият
ks:اَدَب
ku:Wêje
kv:Гижӧмбур
ky:Адабият
la:Litterae
lad:Literatura
lb:Literatur
lbe:Адабият
lez:Зарият
li:Literatuur
lo:ວັນນະຄະດີ
lt:Literatūra
map-bms:Sastra
mk:Литература
ml:സാഹിത്യം
mn:Утга зохиол
mr:साहित्य
ms:Kesusasteraan
mwl:Literatura
my:စာပေ
nah:Tlahcuilōcāyōtl
nap:Litteratura
nds:Literatur
nds-nl:Literatuur
ne:साहित्य
new:साहित्य
nl:Literatuur
nn:Litteratur
no:Litteratur
nov:Literature
nrm:Littéthatuthe
oc:Literatura
os:Литературæ
pam:Literatura
pap:Literatura
pl:Literatura
pnb:ساہت
ps:ادبيات
pt:Literatura
qu:Simi kapchiy
ro:Literatură
roa-rup:Literatura
ru:Литература
rue:Література
rw:Ubuvanganzo
sa:प्राचीन साहित्यम्
scn:Littiratura
sco:Leiteratur
sh:Književnost
simple:Literature
sk:Literatúra
sl:Književnost
so:Suugaan
sq:Letërsia
sr:Књижевност
stq:Flugge Literatuur
su:Sastra
sv:Litteratur
sw:Fasihi
ta:இலக்கியம்
te:సాహిత్యం
tg:Адабиёт
th:วรรณกรรม
tl:Panitikan
tr:Edebiyat
uk:Література
ur:ادب
vec:Łiteratura
vi:Văn chương
wa:Belès letes
war:Panuratan
wo:Njàngat
wuu:文学
xmf:ლიტერატურა
yi:ליטעראטור
yo:Lítíréṣọ̀
za:Vwnzyoz
zea:Literatuur
zh:文學
zh-min-nan:Bûn-ha̍k
zh-yue:文學

Lerijs Ādlers

Attēls:LarryAdler.jpg
Lerijs Ādlers (; 1914—2001) bija Amerikas Savienotās Valstis mūziķis, kas tiek uzskatīts par vienu no talantīgākajiem Mutes harmonikas spēlētājiem. Pats viņš uzskata, ka tās ir saucamas par mutes Ērģeles.
Lai arī 50 sava garā mūža gadus Lerijs nodzīvoja Anglija, viņš piedzima Amerikas Savienotās Valstis, Merilendas štata Baltimoras pilsētā 1914. gada 10. februārī nepavisam ne mūziķu ģimenē. Tomēr jau no agras jaunības viņš apmeklēja muzikālus pasākumus, piemēram, Sergejs Rahmaņinovs vieskoncertus. Viņš uzsāka dziedāt un trenēties mutes harmoniku spēlē pēc dzirdes, galvenokārt — klausoties iemīļotos fonogrāfa ierakstus. Kādu laiku viņš apguva arī klavierspēli Pībodijas konservatorijā, bet no tās tika izslēgts par skaņdarba ''Yes, We Have No Bananas'' izpildīšanu.
Pēc uzvaras štata mutes harmoniku spēlmaņu sacīkstēs 1927. gadā ar rezultātu 99,9 (tiesnesis to paskaidroja: "Neviens nav perfekts."), viņš aizbēga uz Ņujorka. Tur Larijs spēlēja kinoteātros starp izrādēm.
Ādlera lielais brīdis pienāca 1934. gadā, kad viņu ievēroja Anglijas vadošais impresārijs Čārlzs Kohrans. Larijs tika uzaicināts uz Vestendas rēviju ''Streamline'', kur guva lielus panākumus, un 1937. gadā rēvija ''Tune Inn'' tika izveidota tieši viņam. 1939. gadā viņš atgriezās ASV, kur, uzstājoties kopā ar Čikāgas Sieviešu simfonisko orķestri, viņš ieguva atzinību kā klasiskās mūzikas izpildītājs. ASV viņš uzturējās līdz par 1949. gadam, kad aukstā kara apstākļos bija spiests to pamest savas politiskās pārliecības dēļ. Viņš atgriezās Anglijā, kur komponēja mūziku filmām, televīzijas programmām, parādījās televīzijā, radio, kabarē, sniedza solokoncertus. 1994. gadā, piedaloties Stings, Eltons Džons, Šērai un citiem pazīstamiem mūziķiem, Ādlers izdeva albumu ar Džordžs Geršvins dziesmām, un, iekļūstot Lielbritānijas mūzikas topos, reizē iekļuva arī Ginesa rekordu grāmata kā vecākais cilvēks, kas to paveicis.
Kategorija:1914. gadā dzimušie
Kategorija:2001. gadā mirušie
Kategorija:Amerikāņu mūziķi
Kategorija:Ginesa rekordu grāmata
de:Larry Adler
en:Larry Adler
es:Lawrence Cecil Adler
fa:لری ادلر
fi:Larry Adler
fr:Larry Adler
he:לארי אדלר
nl:Larry Adler
pl:Larry Adler
pt:Larry Adler
ro:Larry Adler
ru:Адлер, Ларри
sv:Larry Adler
zh:賴瑞·艾德勒

Latviešu mitoloģija

Attēls:Nocirstais_ozols.jpg".]]
Latviešu mitoloģija ir latvieši kultūrai raksturīgo mītu un ticējumu kopums, kas veidojies latvju Dainas, kristietības un modernās nacionālās kultūras (g.k. Pirmā atmoda) mijiedarbības rezultātā. Latviešu mitoloģijai ir ne vien līdzība ar citu balti tautu (lietuvieši un prūši) mitoloģiju, bet arī ar līviem un igauņiem raksturīgajiem dabas kultiem.

Vēsture


Attēls:Baumanis Liktena zirgs.jpg, 1887).]]
Senākās liecības par senlatviešu ticējumiem un rituāliem ir saglabājušās jau no 12. un 13. gs. rakstiem. 1199. gada 5. oktobrī Romas pāvests Inocents III izdeva bullu pret Livonijas atkritējiem no katolicisms, pret barbariem, kas pielūdz “nesapratnīgus dzīvniekus, lapotus kokus, dzidrus ūdeņus, zaļu zāli un nešķīstus garus”.
13. gadsimta sākumā tapušajā Indriķa hronikas tekstā atkārtoti ir norādes par senlatviešu ticējumiem. Kad pēc 1187. gada Turaidas līvi gribēja ziedot katoļi priesteri Teoderihs no Turaidas saviem dieviem, viņi dievu gribu izzināja zīlējot ar "Likteņa zirga" palīdzību. Zirga mugurā pēc viņu ticības neredzams sēdēja pats Dievs (latviešu mitoloģija). Tā kā zirgs divas reizes kāpa pār uz zeme nolikto šķēpu ar dzīvības lēmēju kāju, tad priesteris tika saglabāts dzīvei.
1207. gada notikumu aprakstā, lai uzzinātu savu dievu prātu, Imeras letgaļi meta lozes, vai viņiem pakļauties krievu ortodoksajai vai latīņu katoļu kristībai. Tāpat zemgaļi meta lozes, lai iztaujātu savus dievus par nākotni un izlūgtos viņu labvēlību 1208. gada karagājienā pret lietuvjiem.
Bartolomejs Anglis savā pēc 1230. gada sarakstītajā enciklopedijā ''De proprietatibus rerum'' rakstīja, ka "līvi pielūguši vairākus dievus un ziedojuši viņiem, lai ar zīmēm izlūgtos viņu lēmumu; savus miroņus viņi sadedzinājuši uz sārta kopā ar vergiem, kalponēm, lopiem un citām lietām, ticēdami ka jaunā laimīgākā tēvzemē tās noderēs viņu nelaiķa kungam."
1413. gadā Žilbērs de Lanuā kurši ticējumus aprakstīja šādi: "Minētiem kuršiem, lai gan viņi esot dzimuši kā kristītie spaidu kārtā, ir viena sekta (''une secte''), kas pēc nāves liek sevi sadedzināt apbedīšanas vietā, tos sadedzina apģērbtus un izgreznotus ar viņu labākajām rotām kādā tiem tuvākā birzī vai mežā, sārtu tie taisa no tīras ozolu malkas, viņi tic, ka tai gadījumā, kad dūmi kāpj taisni debesis, dvēsele esot glābta, bet, kad tos pūš uz sāniem, dvēselei esot jāiet bojā."
1428. gadā pēc Rīgas arhibīskapi Henings Šarpenbergs ierosmes sasauktajā sinodē tika apspriests Rīgas baznīcas provinces nožēlojamais reliģiskais stāvoklis un pieminēta vietējo iedzīvotāju pagāniskā tradīcija "mielot dvēseles" (veļus). Turklāt latvieši mirušos apglabā mežainos laukos un citās neiesvētītās vietās, kur apbedīti viņu vecāki un draugi. Lai vērstos pret šīm paražām, Rīgas koncila provinces statūtos () ierakstīta nepieciešamība noturēt dievkalpojums nevis latīņu valoda, bet latviešu valoda.
Kurzemes hercogistes baznīcu inspektors Zalomons Hennings savā "Vidzemes un Kurzemes hronikā no 1554. līdz 1590. gadam..." rakstīja, ka latvieši turējuši čūskas un krupjus par dieviem, un kad kādu nosituši, tad sanākušas vecas vaimanātājas un kliegušas: ''Man pene Math, man pene Math'' (Mana Piena māte, mana Piena māte).
Poļu—zviedru karš (1600—1629) laikā Rīgas Jezuīti kolēģijas pāters Jānis Stribings (''Joannis Stribingius'') 1606. gadā apceļoja Rēzeknes un Ludzas apvidus un savā ziņojumā sīki aprakstīja vietējo iedzīvotāju ticējumus.
Latvieši (''Lothavi'') stāstījuši, ka ir dievs, kas valda pār debesīm un dievs, kas valda pār zemi un kuram ir pakļauti dažādi zemākie dievi. Ir dievs, kas dod zivis, dievs, kas dod medījumu, tāpat ir labības, lauku, dārzu, zirgu, govju u.c. dievi. Ziedojumus nesa pie kokiem un svētbirzīm. Ozolu dēvēja par vīru un tam zināmā laikā ziedo divas olas, liepu dēvēja par sievieti un tai ziedoja pienu, sviestu, sieru un taukus. Zirgu dievam, ko dēvēja par Ūsiņš (''Dewing Uschinge''), ugunī sviežot ziedoja divus naudas un divus maizes gabalus un treknas gaļas gabalu. Govju dievei Māra (''Deo Moschel'') pie svētā koka ziedoja sviestu, pienu, sieru. Tīruma dieviņam Cerēliņš (''Dewing Cerehlicing'' vai ''Deus Cerehling'') zināmā laikā mežā ziedoja melnu vērsi, melnu vistu, melnu sivēnu un mucas alus. Pirmo kumosu pirms ēšanas svieda ugunī, tāpat pirmo alus malku lej ugunī. Ticēja, ka cilvēku dvēseles var pārvērsties par vilkiem, lāčiem vai dievībām, tās ir jāpabaro dvēseļu dienā.
Zemgales Luterāņi Pauls Einhorns 1627. gadā izdotajā "Elkdievības un māņticības atspēkojumā" uzskaitījis vairākas latviešu mitoloģiskās mātes: Jūras māte, Lauka māte, Meža māte, Ceļa māte, Dārza māte.
Pēc Einhorna vārdiem, šīs mātes piesaucot attiecīgo darbu darītāji vai tie, kam ar to kāda saistība. Māras dieve izmantota par "juceklīgās latviešu māņticības" - "''confusum chaos''" paraugu, rādot, kā Svētā Marija sajaukusies ar pagānisku lopu dievieti un cik slikti savu darbu darījuši iepriekšējie jezuītu sludinātāji, toties klāt nāk “sieviešu dieve” Laima, kas ir ''Fortuna'' jeb laimes dieviete, un par to zemākā Dēkla, kas tikai iešūpo un uzrauga jaundzimušos.
Aprakstot latviešu svētkus, paradumus un mēnešu nosaukumus, Einhorns piemin dvēseļu mielošanu un Dieva dienas, kas "apzīmē to pašu laiku", ko Veļu mēnesis (''Wälla-Mänes''). Par vārda “dievs” nozīmi un izcelsmi Einhornam komentāru nav, tas netiek minēts kā patstāvīga dievība, tikai salikumos Jūras dieve un Mežadievs.
No 1739. gada tiesas sprieduma zināms, ka notikusi slepena mirušo apbedīšana Zilaiskalns (kalns) nogāzēs. Tiesa nosprieda, ka apbedījumi Zilā kalnā ir likvidējami un par katru slepeni apbedīto jāsamaksā soda nauda 3-5 dālderu apmērā.

Seši mītisko būtņu līmeņi


Katra zemākā līmeņa dievības ir vai nu pakļautas augstāka līmeņa dievībām, vai arī ir to izpausmes.
# Dabas un kosmiskās dievības (Saule (dievība), Mēness (dievība), Auseklis (dievība), Pērkons (mitoloģija)),
# Debesu un kārtības, pazemes un haosa dievības (Dievs (latviešu mitoloģijā), Velns (latviešu mitoloģijā)),
# Liktens lēmējdievības (Laima (latviešu mitoloģijā), Māra, Dēkla),
# Auglības un dzīvnieku dievības (Jumis, Ūsiņš, Ceroklis),
# Dabas mātes (Meža māte, Jūras māte, Vēju māte, Veļu māte, Zemes māte u.c.),
# Zemākā līmeņa būtnes (mājas un sētas gariņi).

Atsauces


Ārējās saites


http://www.liis.lv/kultvest/kultura/latvija/kullat1/teksts1.htm Latviešu mitoloģija
Kategorija:Latviešu mitoloģija
de:Lettische Mythologie
en:Latvian mythology
eo:Latva mitologio
fi:Saules meitas
fr:Mythologie lettonne
he:ויטוס דיינה
lt:Latvių mitologija
pl:Dieva deli
pt:Ragana
ru:Латышская мифология

Mūzika

Attēls:Audio a.svg nots.]]
Mūzika ir ar ausi uztvertas, īpaši izveidotu vai nejauši radušos priekšmetu vai parādību izraisītas gaisa svārstības, kas ar Asociācija, Analoģija un Sinestēzija palīdzību iedarbojas uz cilvēka psiholoģisko stāvokli kā intelektuāli vai emocionāli stimulējošs, organizējošs, terapētisks vai sakrāls līdzeklis.
Mūzika, esot integrāla cilvēka kā biosociālas būtnes daļa, nav universāla. Tās definējumi, īpašības un funkcijas ir atkarīgas no kultūras, kurā mūzika pastāv.
Mūzika var būt arī viena no mākslas formām. Tās pamatelementi un izteiksmes līdzekļi ir skaņkārta, ritms, metrs, temps, dinamika, tembrs, melodija, harmonija, instrumentācija. Mūzika tiek fiksēta ar Nošu raksts palīdzību. Tā var būt diferencēta pēc dažādiem principiem: pēc autorības (tautas un profesionālā mūzika), skaņdarba rakstura, atskaņojuma veida, atskaņotāju sastāva, sintēzes ar Literatūra un citiem mākslas veidiem, lietojuma funkcijas, skaņkārtu sistēmas, Mūzikas stili un žanriem.
Parasti mūzika sastāv no augstākām un zemākām skaņām.

Skatīt arī


Muzikoloģija
Mūzikas žanrs
Mūzikas instruments
Mūziķis
Mūzika Latvijā
Kategorija:Mūzika
Kategorija:Skatuves māksla
af:Musiek
als:Musik
am:ሙዚቃ
an:Musica
ar:موسيقى
arc:ܙܡܪܘܬܐ
arz:مزيكا
ast:Música
ay:Jaylliphust'a
az:Musiqi
ba:Музыка
bar:Musi
bat-smg:Mozėka
be:Музыка
be-x-old:Музыка
bg:Музика
bm:Fɔlikan
bn:সঙ্গীত
bo:རོལ་དབྱངས།
br:Sonerezh
bs:Muzika
ca:Música
ceb:Musika
chr:ᏗᎧᏃᎩᏛ
ckb:مووسیقا
co:Musica
cs:Hudba
cv:Кĕвĕ
cy:Cerddoriaeth
da:Musik
de:Musik
diq:Muzik
dv:ސަންގީތު
el:Μουσική
en:Music
eo:Muziko
es:Música
et:Muusika
eu:Musika
ext:Música
fa:موسیقی
fi:Musiikki
fiu-vro:Muusiga
fo:Tónleikur
fr:Musique
frr:Musiik
fur:Musiche
fy:Muzyk
ga:Ceol
gan:音樂
gd:Ceòl
gl:Música
gn:Atõi
got:𐍃𐌰𐌲𐌲𐍅𐌴𐌹𐍃
gu:સંગીત
gv:Kiaull
hak:Yîm-ngo̍k
he:מוזיקה
hi:संगीत
hif:Music
hr:Glazba
ht:Mizik
hu:Zene
hy:Երաժշտություն
ia:Musica
id:Musik
ie:Música
io:Muziko
is:Tónlist
it:Musica
ja:音楽
jbo:zgike
jv:Musik
ka:მუსიკა
kab:Aẓawan
kk:Музыка
kl:Nipilersorneq
km:តន្ត្រី
kn:ಸಂಗೀತ
ko:음악
krc:Музыка
ksh:Musick
ku:Muzîk
kw:Ylow
ky:Музыка
la:Musica
lad:Muzika
lb:Musek
li:Muziek
lij:Muxica
lmo:Müsega
ln:Mizíkí
lo:ດົນຕີ
lt:Muzika
map-bms:Musik
mg:Mozika
mk:Музика
ml:സംഗീതം
mn:Хөгжим
mr:संगीत
ms:Muzik
mt:Mużika
mwl:Música
my:ဂီတ
mzn:ساز
nah:Cuīcayōtl
nap:Múseca
nds:Musik
nds-nl:Meziek
ne:संगीत
nl:Muziek
nn:Musikk
no:Musikk
nov:Musike
nrm:Mûsique
oc:Musica
or:ସଙ୍ଗୀତ
os:Музыкæ
pap:Musika
pl:Muzyka
pnb:موسیقی
pnt:Μουσική
ps:ټنګټکور
pt:Música
qu:Taki kapchiy
ro:Muzică
ru:Музыка
rue:Музика
sa:सङ्गीतम्
sah:Музыка
sc:Mùsiga/campidanesu
scn:Mùsica
sco:Muisic
sh:Muzika
simple:Music
sk:Hudba
sl:Glasba
sm:Mūsika
sn:Mimhanzi
so:Muusig
sq:Muzika
sr:Музика
stq:Musik
sv:Musik
sw:Muziki
szl:Muzyka
ta:இசை
te:భారతీయ సంగీతము
tg:Мусиқӣ
th:ดนตรี
tl:Tugtugin
tr:Müzik
tt:Музыка
ug:مۇزىكا
uk:Музика
ur:موسیقی
uz:Musiqa
vec:Mùxega
vep:Muzik
vi:Âm nhạc
wa:Muzike
war:Musika
wo:Way
wuu:音乐
xmf:მუსიკა
yi:מוזיק
yo:Orin
za:Yinhyoz
zea:Muziek
zh:音乐
zh-min-nan:Im-ga̍k
zh-yue:音樂
zu:Umculo